یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط ناشناس دسته: کتاب‌ها
نمایش از 12 ارديبهشت 1395 بازدید: 2138

 نقد حریم حق

 

 نویسنده در این کتاب جناب محمد علی سلطانی و کتاب حریم حق ایشان را در ظاهر مورد مخاطب و بررسی قرار داده است، اما روی صحبتش با سادات و رهبران دینی یارسان و اصول اعتقادی مطرح در کلامها میباشد.

قابل توجه افرادی که دفتر یاری را دور از کتاب می دانند و همانند دوستان پیشین خود عِلم و کِلم و چِلم را با هم در یک مفهوم میگنجانند و رجوع به کتب غیر یاری را نفی و نهی میکنند، تشریح کلامهای یاری را فقط با کلام جایز دانسته و سعی در القاء دگم اندیشی و کوته فکری دارند؛ نویسنده این کتاب در صفحه 97 آورده: «علت اینکه سران اهل حق به جمله سر مگو پناه برده اند همین است که پاسخی برای پیروان خود ندارند و آنان به دنبال جیب پر کردن بوده و بهترین کار این است که بگویند نپرسید این سر مگو است. شما فقط دست ما را ببوسید و پول بدهید».

شاید اگر سالها قبل همتی برای تشریح کلامها به شکل منطقی و فلسفی میبود هم اکنون اینگونه خرده گیریها و انتقادات شکل داده نمی شد.

متأسفانه درک ناصحیح از کلامها، سطحی نگری، جدل برای جاه طلبی و مقابله با یکدیگر، نفی کلامهایی که با موقعیت خود همخوان نیست و عدم رجوع به علوم ظاهری... سبب گردیده تا به این شکل تفکر یاری مورد هجوم قرار بگیرد. (پیرو نقد بانگ سرحدان توسط جناب سید امین رسایی که در بر گیرنده ی اینگونه افکار است) متأسفانه تمام انرژی آقایان برای مجادله و نفی یکدیگر صرف میشود، بدون آنکه تلاش شود تا چند کتاب تحلیلی و تشریحی نوشته شود. کلام را بر اساس منابع موجود چاپ میکنند اما دریغ از یک سطر تشریح و تفسیر...

تشریح و تفسیر ارائه داده میشود اما به خاطر حماقت و حقارت بر علیه آن خواهند شد... 

 

 

مدیریت سایت یارسان

نظرات   

 
0 #2 sahar 1395-11-11 03:35
یاعلی مدد.
حریم حق نوشته جناب سلطانی است و باید از ایشان تشکر کرد. اما نقد این کتاب که در صفحه 97 آن نیز آن مطلب قید شده کامل به اعتقادات یاری حمله شده است. دوباره از نظر بگذرانید.
نقل قول
 
 
0 #1 Sina 1395-10-27 18:54
با سلام
جناب سلطاني اين كتاب را در دفاع از اهل حق نوشته اند!
در ضمن ص ٩٧ كه نقل قول كرده أيد اشتباه ميباشد !در صفحه ٩٧ چنين مطلبي وجود نداره.
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly