یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: مطالب
نمایش از 11 شهریور 1392 بازدید: 2057

filter

 

ارتباط خلاق و فعال با جهان از زمينه هاى اصلى ارتقاء فرهنگى يک جامعه است و مبادله آزاد اطلاعات، افکار و آثار هنرى و ادبى و پژوهشی در جهان نه فقط بر ذهنيت و شعور لايه هاى تحصيل کرده يک جامعه، که بر شکل گيرى شعور و روان شناسى کل جامعه تاثيرى کارساز دارد.

 

از اين منظر، قطع ارتباط مردم يک کشور با جهان متحول معاصر، محکوم کردن فرهنگ يک جامعه به زندان انفرادى فرهنگ و نابودى آينده يک جامعه ارزيابى مى شود؛ چرا که زيستن در سلول انفرادى فرهنگ مسلط  بيش از هر چه، به رشد معيوب نسل هايى منجر خواهد شد که مديريت جامعه را در آينده بر عهده خواهند گرفت.

 

اينترنت نه فقط منبع غنى اطلاعات در همه زمينه ها است که به علاوه، به دليل تنوع و غناى اطلاعاتى، سرعت، آزادى و امکان پذير کردن حضور و ارتباط فعال و خلاق کاربران، راه را بر معاصر شدن با جهان و پيوستن به تحولات فکرى، ادبى، هنرى و علمى باز مى کند و به همين دليل، سانسور اينترنت قطع ارتباط شهروندان با جهان معنا مى شود.

 

اما سانسور در عرصه هاى علمى، ادبى، هنرى و فرهنگى و پژوهشی چیزی جز محصور ماندن در حصار این عرصه نیست و منجر به نا آگاهی و به دور ماندن از تحولات فکرى، هنرى، ادبى و علمى، فرهنگی، پژوهشی و تحقیقی را شامل می شود.

 

فرهنگ فیلترینگ غالب در نظام ، تنوع فکرى و فرهنگى را بر نمى تابد و مى کوشد تا امکانات ارتباطى با جهان را از دسترس شهروندان خود دور کند.

 

چشم انداز نسل هايى که در سايه سانسور و در فضاى قطع ارتباط زنده، فعال و خلاق فکرى و فرهنگى با جهان به بلوغ فکرى مى رسند حداکثر به ترجمه هاى مجاز سانسور شده و نا آگاهی و مقبول قراردادن منابع کذب و تحریف شده، محدود مى شود.

 

فيلترينگ اينترنت، به معناى محروم کردن جامعه ايرانى از امکانى چنين کارا و غنى نیست. چنین اعمالی فقر فرهنگى، هنرى و علمى جامعه را تشديد می کند و نسل جوان جامعه ايران را، نسلى که آينده ما را در جهانى پيچيده تر از جهان کنونى مديريت خواهد کرد، از جهان معاصر منزوى و به زيستن در گذشته اى ناممکن و مبهم و در بیشتر موارد دست نیافتنی محکوم مى کند.

 

از ساعات اولیه امروز 11 شهریور ماه سایت یارسان فیلتر شد، اما برنمی تابد هر آنچه خلاف نظر و عقیده است.

 

کمیته فیلترینگ نباید با سایت ها به صورت گزینشی برخورد کند، سایت یارسان یکی از محکمات این فرهنگ است و فعالیت های تحقیقی، پژوهشی را در جهت نیل به روشنگری حقایق و افق معنای برای داوری بطون این آئین غنی ارائه می دهد و مطالبات مردمی را با دید حمایت از نظام منتشر می‌کند بنابراین کمیته فیلترینگ نباید به این کار با دید اغماض بنگرد.

 

سانسور کردن سایت یارسان منجر می شود نسل هايى که در به بلوغ فکرى و فرهنگى رسيدند، روشنفکران، هنرمندان و نويسندگان و محققین و مخاطبان آنان و تشنگان و مشتاقان این فرهنگ ، زخم های بیشتری بر پیکره این فرهنگ و جامعه مظلوم را تجربه کنند، زخم ها و دردهای که داغ بر دل و پشت و پیشانی آنها زده است.

 

شما قصۀ آن یهودی که روی سر پیامبر اکرم خاک می ریخت را شنیده اید؟؟

هر وقت پیامبر از کوچه رد می شدند می آمد و روی سر پیامبر خاک روبه می ریخت یک روزی پیامبر رد شدند و او خاک روبه نریخت.

حضرت گفتند: عجب او چرا امروز روی سر ما خاک نریخت؟!

گفتند: مریض شده.

حضرت فرمودند: بریم دیدنش و رفت. نزد یهودی که رسید.

حضرت فرمودند: ما هر وقت از اینجا رد می شدیم تو روی سر ما خاک می ریختی یعنی معلوم است رد شدنِ ما برای تو مهم بود. همین قدر تو یک حقی به گردن ما داری . ما آمده ایم به خاطر این حق به عیادت شما و آن یهودی کلاً ‌متحول شد، شروع کرد گریه کردن.

 

اکتفاء‌ به یک روش و اصرار در تمام زمینه ها، یک روش غلط است. چنانکه مسدود کردن سایت یارسان از سوی کمیته فیلترینگ کاری غیر اخلاقی بوده و بنده به عنوان مدیریت سایت یارسان این اقدام را محکوم می کنم.

 

 

در پایان توجه شما را به بخشی ازگفت و گوی فرهنگی که حسن روحانی رییس جمهور مردم ایران پیش از انتخابات ریاست جمهوری که با مجله چلچراغ داشته است، جلب می نماییم:

 

آقای روحانی شما فضای مجازی و اینترنت را تهدید می‌دانید؟ شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک چطور؟ چه نظری در مورد فیلترینگ گسترده اینترنت دارید؟

فضاهای مجازی ابزارند، و هر ابزاری می‌تواند تهدید یا فرصت باشد. داروها برای درمان بیماری ساخته می‌شوند ولی می‌شود با آن‌ها خودکشی هم کرد. این ابزارهای در ضمن ناگزیر هم هستند. من یادم می‌آید که حتی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک را پدیده‌های مبارکی خوانده بودند. واقعا هم همین‌ گونه است. در همه تاریخ، به نظر من از ابزارها بیشتر استفاده مثبت شده تا استفاده منفی. شما نگاه کنید ببینید از انرژی هسته‌ای فقط دو بار برای کشتار گسترده استفاده شده است، ولی امروز بیش از 400 نیروگاه هسته‌ای در جهان برق تولید می‌کنند، و انرژی هسته‌ای در کشاورزی، صنعت و... کاربرد دارد. مگر جهان با انفجار بمب اتمی، کل انرژی هسته‌ای را کنار گذاشت؟ نه.

در ضمن در نظر داشته باشید که خیلی از اقدامات علیه آزادی فضای مجازی که توسط افراد و نهادهای خاص صورت می‌گیرد، مقاصد خیرخواهانه ندارد. یعنی خیلی هم دلشان به حال اخلاق عمومی یا تهدیدهای این فضاها علیه جوانان نسوخته است. مقاصد سیاسی دارد. از آزادی موجود در این فضاها می‌ترسند، دنبال محدود کردن اخبار هستند، و این محدود کردن‌ها هم جواب نمی‌دهد. کاش طرفداران فیلتر کردن توضیح می‌دادند که در محدود کردن دسترسی مردم به کدام خبر موفق بوده‌اند؟ کدام خبر مهمی در چند سال اخیر وجود داشته که فیلترینگ باعث عدم دسترسی مردم به آن شده است؟ این اقدامات حتی مانع دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی هم نشده است. فیلترینگ گسترده جز این‌که دیوار بی‌اعتمادی میان مردم و دولت را بیشتر می‌کند و به اقتصاد ما ضربه می‌زند، خاصیت دیگری ندارد و مانع توسعه کاربری‌های مثبت اینترنت در ایران می‌شود.

 

نظرات   

 
+5 #1 کاکا 1392-06-12 02:08
با سلام خدمت شما
من هم به نوبه خود فیلتر کردن سایت یارسان را محکوم می کنیم و این حرکت نشان از ضعف و ترس مصببین ان می دانم و جای بسی تاسف و تاثر دارد
امیدوارم با قدرت بکارتان ادامه دهید چون استفاده از فیلتر شکن کاری عادی برای کاربران است
زنده باد یارسان
نقل قول
 

googlefacebook

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly