یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط طیب طاهری دسته: مطالب
نمایش از 23 آذر 1393 بازدید: 3234

« ئه‌وه‌ل و ئاخر يار »

 

 

خدمت گرانمايه حضرت سيد نصرالدين حيدري

ياحق مدد

 

با عرض ادب و احترام خدمت جنابعالي. به استحضار مي‌رسانم اخيراً مطلع شدم كه در فيس بوك به نشاني ياري يارسان كه پيچ نزديك به خانواده‌ و مريدان شما مي‌باشد، حقير را بدون ذكر دليل مورد هتاكي قرار داده و انواع تهمت‌ها و توهين‌ها را نثار اينجانب نموده است. در پيجوري‌ها نيز اينگونه گفته مي‌شود كه در مواجهه با ساير ياران هم به اين شكل رفتار مي‌كنند، و گويا ادبيات اخلاقيِ آن منطقه خاص مي‌باشد كه بايد از نو به آن پرداخته شود. اما از آنجايي كه اين پيج تمام مطالب مربوط به اين خانواده را در خود انعكاس مي‌دهد و با نام مبارك شما نيز فعاليت مي‌كند، لذا اينگونه رفتار به ساحت اين خانواده و در كل يارساني خدشه وارد كرده و حيثيت يارساني را چوب حراج مي‌زند. حقير با توجه به اينكه معتقد به اخلاق و عرفان موجود در كلامهاي يارسان مي‌باشم و تا حد امكان اين اخلاق و عرفان را سر لوحه‌ي رفتاري خود قرار داده و از آن متأثرم، نگران توهين‌هايي كه به بنده شده نيستم، چراكه آموخته‌ام جايي كه سلطان حقيقت را با زننده‌ترين تهمت يعني غیرزاده معرفي مي‌كنند، جايي كه پاهاي پير بنيامين را قطع مي‌كنند، جايي كه يار احمد زرده‌بامي را به تهمت زنا سنگسار مي‌كنند، جايي كه بابايادگار را با توطئه‌هاي متفاوت شهيد مي‌كنند، جايي كه فرزند سيد براكه را شهيد مي‌كنند و عكس العملي كه ايشان در مقابل دارند، جايي كه به نوروز سگ سوران گفته‌اند، پوست كندن نسيمي... چه رسد به بنده‌ي نوعي كه قیاس مع الفارق است در برابر بزرگان تا در مقابل اين تهمت‌ها و توهين‌ها كه به نسبت هيچ است دم بر نيارم. خاصه اينكه حقير نزد سلطان حقيقت روسفيد هستم، چراكه هيچ وقت به ايشان خيانت نكرده و هميشه بر اساس دستوراتش بوده‌ام، و هيچگاه فرموده‌اش را به خاطر ترس، بغض و كين، مصلحت ... زمين نيانداخته‌ام، ديگر توهين‌ها و افتراهاي اهريمن كه موجود مي‌گردد و بديهيست مهم نخواهد بود.

 

 اما از آنجايي كه ما مؤظف به آموختن حقيقتگرايي و حقيقت‌پذيري هستيم، و آيين ما هم آيين مهرورزي و عشق است، و از طرف ديگر بُعد تحقيقي و استدلالي آن هم به همان اندازه‌ي عشق به قوت مي‌باشد، فلذا ناگزير شدم تا مصدع اوقات شريف شوم كه اين نكات را به مريدان گوشزد كرده تا به اميد حق ضمن تصحيح رفتار براي نوجوانان الگو نگردد، چراكه فحاشي كردن به هر دليلي شايسته‌ي انسانيت نيست، خاصه يارساني آنهم مريدان «مال آقا»، وانگهي بنده به غير از خدمت لغزشي نداشته‌ام، و اگر كسي از هر باب لغزشي از حقير سراغ دارد عنوان كند كه اصلاح نمايم. پس در كدام ادبيات رفتاري خدمت را با فحاشي و توهين ارج مي‌نهند نمي‌دانم!؟ ...

 

حقير از سال 1389 خورشيدي كه به حضورتان شرفياب شدم و تا سال گذشته يعني 1392 كه زبور حقيقت را به چاپ رسانيدم، در جريان تمام مراحل تدوين و تصحيح، و روند چاپ و پس از چاپ بوده و قرار گرفته و مطلع بوده‌ايد. پس آنچه كه ماحصل زحمات شبانه روزي بنده است را به دست علاقه‌مندان رسانيدم، و همانگونه كه قبلاً هم عنوان داشتم متوقع قدرداني نبوده‌ام، چراكه عشق و علاقه به كلام سبب ساز انرژي مي‌شود و اجري هم اگر باشد حتماً آن را خواهند داد بدون آنكه متوجه گردي، اما از آنجايي كه آنچه ارائه داده‌ام با مجاهدت و دقت بيش از حد بوده، پس مي‌توان به جرأت گفت كه كاملترين و بي نقص‌ترين نسخه‌اي مي‌باشد كه تا به حال از زبور حقيقت ارائه داده شده است، و اين در مقابله و مقايسه با ساير نسخ مشهود است، و چون در تشريح و معني لغات صعب آن نيز اهتمام داشته‌ام، پس قابل استفاده‌تر از آنچه كه در دست ياران مي‌باشد است، و البته اين مهم از ديد معناگراي شما پنهان نيست، اما بايسته آن است كه به ما بياموزاني تا قدرشناس باشيم، يا اگر نيستيم لااقل ظالم هم نباشيم.

 

اما پس از چاپ زبور توسط افرادي غير موجه sms ‌هايي- مبني بر اينكه اين كتاب مورد قبول حضرتت نيست و مردم از تهيه‌ي آن بايد خودداري كنند، و يا اينكه اين دفتر داراي اشتباهاتي است و بدون آنكه حتي يك اشتباه از آن را ارائه داده باشند- انعكاس داده شد، و البته بابت اين مهم مصدع اوقات شريف نشدم تا علت اين مسموميت‌ها و اكاذيب را جويا شوم، و سكوت حضرتعالي نيز باعث ميدان‌داري اينان گرديد. اما حقير درخواست دارم كه اعلام بفرمائيد اينگونه رفتارهاي غير اخلاقي متعلق به يك يارساني سالم نيست و اينان از مريدان شما هم نيستند، تا مردم متوجه باشند كه شما اينگونه مريداني را نمي‌پروراني، تا كسي كه از بيرون نظاره‌گر است آن را تعميم ندهد و شخصيت و حيثيت يك قوم را به پاي عده‌اي نگذارند.

 

نمي‌خواهيم كه اين افراد معرفي شوند، يا كه عذرخواهي كنند، چراكه اهميتي ندارند، وانگهي از سلطان اسحاق آموخته‌ايم كه فرموده‌اند :

 

یـــــــار غه‌یبه‌ت خوا دایم وریـا بو                  گوش وه نه غمه‌ی خاس پیره ردا  بو

میـرد غه‌يبه‌ت كه‌ر غه‌رق گونا بو                   چه لای ســــــــولتانا به‌شش بريا بو

 

و نيز نوروز در تأييد آن فرموده‌اند :

خه‌لاتم غه‌يبه‌ت په‌ي من خاسه‌نان               هه‌ر كه‌س بوانو هه‌ر موجازه‌نان

 

و اين لياقتي است كه سلطان حقيقت مرا نشان كرده تا به خاطر حقيقت گويي مورد هجمه قرار بگيرم. در پايان نيز ضمن عذرخواهي مجدد عنوان كنم كه تفسيري از زبور حقيقت تحت نام « بانگ سَرحَدان » را ارائه نموده‌ام كه يك نسخه از آن به جهت هديه به حضور مبارك ارسال خواهم داشت و اگر لايق بدانيد امر بفرمائيد تا به جهت قرائت، معني تحت اللفظي، تفسير و تأويل زبور حقيقت قبول خدمت كنم و در جلسه‌ي كلامخوانهاي منطقه بدون هيچ چشم داشتي مطالب و اندوخته‌هايم را انتقال بدهم.

 

 

 

ارادتمند شما طيب طاهري

نظرات   

 
+1 #10 کاکی ظفر 1397-08-29 19:33
قربان نه له خاوه نه خوی داسه خاو. دلیل عازیز منطقی وتیه که رهبریت باید نیشانه داشتوید... صرف یه که حکومت زور کردیه که منطق نییه. ای زوریشه تا سر نییه، لا اچیت.
نقل قول
 
 
-1 #9 عباس 1397-08-16 00:44
به نظرمن در خواب غفلت هستی اول بیدار شو سر حال که اومدی حرف بزن با این حرفی که زدی یا معلومه یارستانی نیستی یا همون که گفتم در خواب غفلتی!!!!!!
نقل قول
 
 
+3 #8 دلیل 1394-06-02 15:39
با عرض ادب. جناب مسعود حقیر به عنوان یک اهل حق هیچ وقت جناب آقا سید نصرالدین حیدری را به عنوان رهبر خود قبول نداشته و نخواهم داشت،پس لطفن به صراحت رأی صادر نکن. اینکه فرموده اید که باید رد این گفته را از دفتر پیدا کرد کجای دفتر گواهی رهبر بودن سید نصرالدین را داده؟ وانگهی جناب حیدری چه خدمتی برای اهل حق داشته که سایر سادات نداشته اند؟ اینکه جدش سید براکه بوده دلیل نیست که وی را رهبر بدانیم سایر سادات نیز اجدادشان به همین شکل بوده مثل سید فرضی یا خان آتش و شاه هیاس. اما فرموده اید که مرحوم درویش علی میر فقط استاد در دین است یک حرف کودکانه و خالی از وجاهت علمی و بر اساس احساسات است زیرا نه اثری از وی موجود است و نه مطلبی تحلیلی از یاری ارائه نموده اند و اگر نسخه ای کلامی از ایشان موجود است فقط رونویسی است نه تحلیل وانگهی ایشان در منطقه ی گوران به عنوان تحریفگر معرفی میشود حال در مناطق دیگر همچون صحنه که دیگر بحثش را نکن.
نقل قول
 
 
-2 #7 مسعود 1394-06-02 13:48
رهبر اهل وفقط اقا هستش از انسان های نابینا عاجزانه خواهش دارم که دفتر رامطالعه بنمایند بعد حرف بزنند چون صحبت کردن درمورد دین فقط کار استادان دین یاری مثل درویش علی میرو...
نقل قول
 
 
-2 #6 مسعود 1394-06-02 13:31
رهبر اهل حق فقط اقاهستش هرکی خلاف این رو بگه اهل حق نیست من ازاونهای که کورکورانه حرف می زنند خواهش دارم که برن دفترن بخونن بعد حرف بزنن
نقل قول
 
 
+6 #5 آوات 1393-12-09 23:21
یاحق. برای عازیزم کوردیاری ایمه رهبر نیریمن ارا یه که دینه که مان یه وتیه. ته نیا داوو ره هبه ره نه بنه ماله سیده کان.جناب سید نصرالدین حیدریش هر وه ک باقی سیده کان خیرخواز مردمه که یه، وه ئه وه انکار ناکریت، بلام دور و به ری که سانیکی شرخوازن.
نقل قول
 
 
0 #4 کورد یاری 1393-12-02 01:22
یاداوو.براکه ی عه زیزم آقای طاهری دلنیا به که آقا هیچوه قت خراوی ارا مه ردم یارسان ناتوایت.هیوادار م که له آموژگاریه یل رهبر عه زیزمان به هره بوه یت .وه ته مام گوفته کانی وه فال نیک بگری
نقل قول
 
 
+1 #3 کاکا 1393-10-14 20:57
یاحق از یاران عزیز تقاضامندیم از دست از نفاق و تعصبات خشک برداشته و به فکر اتحاد باشند یارسان هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند به همبستگیست .
نقل قول
 
 
+3 #2 غلام ابراهیم 1393-10-04 18:41
سلام ودرود به تمام افرادی که سعی دارند از دین یارسان که تا گذشته ای نه چندان دور از تمام اذهان یارسان بوده یا در دسترس قرار داده نمیشد تا آگاهی دینی افراد بدان جهت میسر وممکن گردد و کور کورانه در برابر دین نباشیم
نقل قول
 
 
+14 #1 یار بهرام 1393-09-23 04:24
یا حق
درود بر شما
بیایید به اختلافها اینگونه پایان دهیم
نقل قول
 

googlefacebook

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly