یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: مطالب
نمایش از 16 دی 1393 بازدید: 6259

مختصري بر نقاض مؤسسه‌ي فرهنگي قرآن و عترت رسالت بر عليه يارسان

 

IMAGE635272996549218750

نويسنده‌ي اين كتاب كه ظاهراً كارش هم ادامه دار مي‌باشد، باز همانند ساير دوستان عليه‌اش كه مشخصاً نام آنها معلوم است سعي در رد و نقض مفاهيم يارساني داشته و با احساسات به مطالب و مفاهيم كلامي پرداخته است. در واقع متن و نوشته‌ي ايشان بي طرفانه نيست و با استدلالهايي سطحي به مصاف مفاهيم رفته. البته در اين نوشته‌ي مختصر سعي بر آن نيست كه به موارد نقض و عليه ايشان جواب داده شود، يا فضاي نقادي پيش كشيده شود چراكه تمام آنچه وي به بيان آن پرداخته مواردي بسيار جزيي و ابتدايي مي‌باشد كه نه تنها تحقيقي نيست بلكه هر بچه اهل حقي مي‌تواند آنرا بهتر شرح و بسط دهد، منتهي آقايان براي مطرح كردن خود و اينكه گفته باشند دست به قلم هستند و نيز از جانب اربابانشان مورد تفقد قرار بگيرند سراغ يارساني مي‌آيند كه ديوارش از تمام ديوارها كوتاه‌تر است.

 

عنوان كتاب خود را باز شناسي آيين يارسان گذاشته، يعني اين آيين از نو مورد بررسي قرار داده شده است. مركز پخش كتاب هم قم مي‌باشد. طرح روي جلد هم نمايي از مقبره‌ي بابايادگار در دالاهو است كه رفته رفته در پرده‌اي از ابهام و مات شدن مي‌رود، يا نه با بازشناسي ايشان آن پرده‌ي مات و نامفهوم كنار زده مي‌شود.

 

تمام سعي و تلاش نويسنده اين بوده كه مفاهيم يارساني را با مفاهيم قرآني و احاديث منطبق كند، و چون منطبق نشده در نتيجه آنها را رد و نقض كرده. يارسان را شاخه‌اي از غلات دانسته و بر تناسخي بودن يارساني رأي داده (بدون اشراف بر مفهوم دونادون)، و با ذهنيت و برداشت ناصحيح خود آنها را مورد بررسي نه، بلكه مورد حتاكي قرار داده، چراكه نه اصل مفهوم را فهميده و نه به شكلي صحيح و بر اساس اسلوب تحقيق آنها را مورد كنكاش قرار داده است. در تمام مباحث مورد بحث ابتدا از خود يارساني به شكلي سطحي شروع كرده و در آخر نيز نوشته كه اين ديدگاه بر اساس فلان آيه يا فلان حديث نقض مي‌گردد. در واقع نگارنده تمام سعي خود را به كار برده تا با ارائه‌ي ادله‌ها و براهين مربوط به فضاي فكري شريعت تفكر ياري را رد و نقض كند. البته اين كار را هم در نهايت ادب و احترام انجام داده است و براي آنكه نوشته‌هاي خود را تحقيقي و بدون احساسات معرفي كند و همچنين از اعتباري لازم چه از باب تأثيرگذاري بر مردم يارسان و چه از باب تحقيقي كه به دست غير يارساني مي‌رسد برخوردار باشد يكي از سادات نويسنده‌ي يارساني را هم با خود همراه كرده و در ابتداي كتابش هم فرموده كه اين نوشته را به آقاي سيد محمد حسيني داده و ايشان هم آن را از نظر گذرانيده، يعني مورد تأييد ايشان هم هست. البته همگان، چه كساني كه در كار تحقيق و نوشتار هستند و چه يارسانيان جملگي مي‌دانند كه جناب حسيني يك فعال فرهنگيِ مي‌باشد كه زحمت مي‌كشد و قابل احترام است، اما بنده‌ي خدا توان و سواد ايشان به گونه‌اي نيست كه بتواند در مباحث فلسفي صاحب نظر شود؛ و اين در حاليست كه نگارنده به كتابهاي جناب سيد محمد حسيني استناد كرده و با ايشان در ارتباط بوده. البته نگارنده‌ي كتاب يك نويسنده‌ي روشنگر ، بي طرف و بدون غرض نيست چراكه تحقيقات وي سليقه‌اي، داراي سمت و سو و غير كتابخانه‌اي بوده، و مستندات ايشان هم از كتابهايي است كه قابل استناد نيستند.در اينجا نيز مي‌بايست ذكر شرّي از فضاي تبعيض و نامردميِ سيستم ارشاد اسلامي كرد كه به كتابهاي يارساني اجازه‌ي چاپ نمي‌دهد اما آنچه كه رديه و توهين است- با حمايت مراكز عليه كه ترويج دهنده‌ي مفاهيم اسلامي هستند- به چاپ مي‌رساند تا نويسنده‌ي اينگونه نوشته‌ها دغدغه‌ي هزينه‌ي چاپ نداشته باشند.

 

اما در خصوص فصل به فصل اين كتاب بايد گفته شود هيچ مطلبي از اين مطالب صحيح نمي‌باشد و با ايده‌ئولوژي يارساني همخوان نيست و نگارنده صرفاً به قصد تحريف و تبديل و تغيير آمده است نه چيز ديگر، و با خودخواهي رأي بر رد و نقض نيز داده است. چراكه به زعم ايشان داده‌هاي ياري با فلان آيه و حديث منطبق نيست. فلذا از اين نويسنده‌ي محترم استدعا داريم كه جلدهاي بعدي كار خود را يا ارائه ندهند و يا اينكه بر اساس روش تحقيق انجام دهند، يعني ياري را آنگونه كه هست تعريف كند نه آنگونه كه دوست دارد باشد.

 

 

جمعي از يارسانيان

 

لینک مربوط به خبر چاپ کتاب آیین یارسان (اهل حق) تألیف منصور رستمی 

 

نظرات   

 
+3 #1 کاکا 1393-11-05 22:34
یا حق
جای تعجبی نیست مطمئنا" یکی از دلایل چاپ این کتاب ، توهینی بودن آن نسبت به دین یارسان است و اگر چنین نبود جای بسی تعجب داشت که چرا در ایران به چاپ رسیده اقای رستمی هم مثل دیگر اقایان خود دین شیفته است که اراجیفی بیش ننوشته ، باید عرض کنم که این اخرین کتاب نخواهد بود و....
ما باید هوشیار باشیم
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly