یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: مطالب
نمایش از 19 ارديبهشت 1398 بازدید: 72

کاکایی‌ها هم مثل مسیحیان و ایزدی‌ها برای حفاظت از خود نیروی مسلح تشکیل داده‌اند. این اقلیت که «یارسان» یا «اهل الحق» نیز خوانده می‌شوند، در تابستان 2014 با حمله داعش به موصل از دشت نینوا آواره شدند. آیین کاکایی به قرن چهاردهم در غرب ایران برمی‌گردد و متشکل از عناصر زرتشتی و شیعه است. آن‌ها به خاطر عقاید غیرمعمول‌شان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و این باعث شده است که رفتاری محتاطانه داشته باشند و هویت‌شان مرموز بماند و در نتیجه تقریباً ناشناخته مانده‌اند.

 

با توجه به حمله داعش و از ترس حملات مشابه در مناطق کردنشین، در ماه دسامبر سال گذشته کاکایی‌ها اعلام کردند که مسلمان هستند. 30 نفر از چهره‌های کاکایی در یک کنفرانس مطبوعاتی در اتحادیه علمای مذهبی کرکوک گرد هم آمدند و اعلام کردند که آن‌ها هیچ‌گاه از اسلام فاصله نگرفته‌اند و در شناسنامه‌های آن‌ها نام اسلام حک شده است.

 

دیگر کاکایی‌ها در کرکوک این اعلامیه را نفی کردند و داستان‌های مستند بسیاری از کاکایی‌هایی را که برای محافظت از جان خود به اسلام پناه آوردند، برای المانیتور تعریف کردند. آن‌ها می‌گویند که نتیجه این تفرقه، تهدید کاکایی‌ها به عنوان یک کل و جدایی رهبران آن است.

 

رجب عاصی مدیر مؤسسه یارستان کرکوک (مؤسسه‌ای با هدف بالا بردن آگاهی درباره کاکائیسم و یافتن حد وسطی بین آن و دیگر گروه‌ها در عراق) در مصاحبه‌ای به المانیتور گفت که مذهب کاکایی در واقع مذهبی یکتاپرست است ولی هیچ ربطی به اسلام ندارد. کاکائیسم مذهبی است که به تناسخ اعتقاد دارد؛ دکترینی که هیچ ارتباطی با اسلام ندارد. اسلام آوردن کاکایی‌ها از آن‌ها در مقابل آزار و اذیت محافظت نخواهد کرد. با وجود این که خود را مسلمان نامیده‌اند، هم‌چنان مرتد تلقی می‌شوند.

 

آدام بیدار استاد الهیات دانشگاه صلاح‌الدین، برای المانیتور ماهیت تقسیم‌بندی مذهب کاکایی در کردستان را شرح داد: «در این باره شکافی بین گفتمان مذاهب وجود دارد. یک دیدگاه کاکایی‌ها را کافر و مشرک خوانده و نفرت را برمی‌انگیزد و نگاه دیگری که تحمل و بردباری بیشتری به کاکائیسم دارد و آن‌ها را مسلمان در نظر می‌گیرد. این تفاوت دیدگاه انعکاس تفرقه درباره مذهب کاکایی است.»

 

احمد قاسم، پژوهشگر انسان‌شناسی دینی و سرپرست بخش پژوهشی وزارت مهاجرت و جابه‌جایی عراق در مصاحبه با المانیتور گفت محیطی که کاکایی‌ها در آن زندگی می‌کنند، دیگر ادیان را تحمل نمی‌کند. این ذهنیت دلیل امتناع کاکایی‌ها است برای اعلان این که پیرو دین خاصی هستند. با این حال، سوابقی موجود است که در آن کاکایی‌ها خود را غیرمسلمان خوانده‌اند.

 

یکی از جنبه‌های کم‌تر شناخته شده این مذهب این است که دین کاکایی از دکترین غیرتبلیغی پیروی می‌کند و تغییر دین را نمی‌پذیرد. بر اساس این دین، اگر کسی کاکایی متولد نشود، هیچ‌گاه کاکایی نخواهد شد. نبیل عزیز محمود المذفری، رئیس دپارتمان آموزشی دانشگاه کرکوک به المانیتور گفت: این اقلیت مذهبی به خاطر عقایدش با اتهامات و آزار و اذیت بسیاری مواجه است.

 

مسلمان خواندن خود از سوی کاکایی‌ها تنها تلاشی برای حفظ جان‌شان است؛ آن‌ها بر خلاف آموزه‌های آیین‌شان که قرن‌ها است آن‌ها را به صلح و پرهیز از خشونت دعوت می‌کند، اقدام به تشکیل ارتش مسلح کرده‌اند. یکی از داوطلبان مسلح به المانیتور گفت که کاکایی‌ها هم‌چون دیگر اقلیت‌ها در عراق از جمله مسیحیان و ایزدی‌ها در حال جمع‌آوری اسلحه هستند. او اضافه کرد که اعضای نیروهای کاکایی که کم‌تر از ٨٦٠ نفر هستند، در حال آموزش دیدن برای تشکیل سه لشکر هستند.

 

با این حال، کاکایی‌ها که دنیای سیاست آنان را کنار گذاشته بود، اشتباه پیش‌بینی کرده بودند، چرا که گام جسورانه‌شان آن‌ها را در مرکز تنش‌های سیاسی میان احزاب کرد قرار داد که حیات آنان را بعدها پیچیده‌تر می‌کند.

 

دیگر داوطلبان کاکایی از موانعی که به واسطه تنش‌های سیاسی میان دو گروه اصلی کرد (حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان) برای رهبری نیروهای کردی وجود دارد به المانیتور خبر دادند.

 

عاصی (اسی) از نهاد یارستان بر اهمیت نیاز کاکایی‌ها به انتخاب فرمانده خود تأکید کرد. اگرچه که حزب دموکرات کردستان این ایده را رد کرد. عاصی گفت: «این حزب می‌خواست که نیروهای مسلح کاکایی را زیر فرماندهی نیروهای پیشمرگه خود قرار دهد و برخی از اعضای خود را به عنوان فرمانده منصوب کند.»

 

به گزارش روزنامه العالم در بغداد، با توجه به نتیجه این مناظره در نهم جولای، وزارت پیشمرگه عادل کاکایی (فرمانده سابق ارتش عراق) را موقتاً به عنوان سرپرست نیروهای کاکایی منصوب کرد تا زمانی که طرفین در مورد فرمانده جدید به توافق برسند.

 

مروان طاها الکاکایی رهبر اولین دسته کاکایی به المانیتور گفت: نیروهای کاکایی وابسته به وزارت پیشمرگه است که تجهیزات محافظت از مناطق کاکایی را فراهم می‌کند. او گفت: مردمش از مناطق کاکایی‌ها در دقوق غربی حفاظت می‌کنند، به ویژه از روستاهای کاکایی بین اربیل و موصل.

 

درگیری‌ها نشان از آن دارد که کاکایی‌ها نمی‌توانند به طور مستقل و بدون اتکا به بلوک‌های سیاسی کرد برای محافظت از خودشان تصمیم‌گیری کنند. بعضی صاحب‌نظران می‌گویند اگر کاکایی‌ها مشارکت سیاسی و اجتماعی خود را افزایش ندهند، تصمیم گیری درباره سرنوشت این اقلیت مذهبی مشروط به درگیری جناح‌های سیاسی کردی خواهد بود.

 

منبع: المانیتور (دیپلماسی ایرانی)

برگرفته از دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی

googlefacebook

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly