یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط امید حسینی دسته: مطالب
نمایش از 14 تیر 1398 بازدید: 809

http://www.ahestan.ir/wp-content/uploads/2014/11/vlcsnap-2014-10-21-23h28m57s177.jpg

 

چندی پیش فرصتی دست داد که به دیار سید خلیل عالی نژاد سفر کنم. یعنی شهر صحنه. با یکی از دوستان نزدیک سید خلیل کنار مزار و آرامگاهش قراری گذاشتم. خوشبختانه فرزند و همسر سید خلیل هم لطف کردند و درب آن آرامگاه خانوادگی را باز کردند. حس خوبی داشت ایستادن مقابل قبر کسی که جز به عشق مولا امیرالمومنین نخواند…

 http://www.ahestan.ir/wp-content/uploads/2014/11/skhalil.jpg

نوشتن درباره سید خلیل عالی نژاد، احتمالا سوالاتی را درباره عقاید و باورهای مذهبی او در پی خواهد داشت. سید خلیل پیرو آیین یارسان یا همان اهل حق بود. در حقیقت او یکی از رهبران و از چهره های شاخص اهل حق بود.  متاسفانه در فضای مجازی و حتی در عالم واقع، اطلاعات درست و منصفانه ای درباره اهل حق وجود ندارد. تقریبا بیشتر مطالب، آمیخته با اطلاعات نادرست و گاه اهانت آمیز است. (مثلا گاهی به آنها می گویند علی اللهی یا شیطان پرست اما وقتی پای صحبت خودشان می نشینیم، کاملا این موارد را رد می کنند.)

البته جدای از این مطالب غیرمستند و نادرست، گاهی مطالبی هم به نقل از پیروان این آیین منتشر می شود که باعث دامن زدن به شبهات و شایعات درباره آنها می شود. مثلا برخی افراد منسوب به یارسان در نوشته هایشان، خود را پیرو دینی جدای از اسلام می دانند! و یا ادعاهایی مثل این. با این حال بسیاری از بزرگان اهل حق همواره این قبیل موارد را رد کرده اند. سید خلیل عالی نژاد هم در یکی از نامه های خود، ضمن رد کامل این ادعا تاکید کرده بود که «در عالم یک دین الهی بیشتر وجود ندارد و آن اسلام واقعی و خداپرستی است»

البته خود جماعت اهل حق هم به چندین دسته و گروه تقسیم می شوند که ظاهرا در بعضی موارد با یکدیگر اختلافاتی دارند. برخی به شریعت نزدیکند و برخی هم دور. عالی نژاد در خصوص برخی ادعاها و رفتارهای منسوب به اهل حق، آن را ناشی از فقر فرهنگی و بی اطلاعی و عدم آشنایی به احکام اهل حق می داند. (مطالب زیادی هم از سید خلیل در دست است که وی همچون یک واعظ دینی، دوستانش را برای بهتر زیستن موعظه می کند. مثلا درباره نحوه رفتار با مردم در ادارات و بازار و مغازه. و یا درباره پوشش زنان در مراسمهای خانوادگی از قبیل جشن عروسی و تولد و دعوت به رعایت حیا و عفت. این دغدغه ها، نشانه نادرستی بسیاری از مطالب اینترنتی است که متاسفانه به راحتی منتشر می شوند و به دیگران تهمت بی حیایی و بی دینی و … می زنند. )

درباره اهل حق این توضیح را هم اضافه کنم که در طول سالهای بعد از انقلاب، روابط آنها با نظام اسلامی علی رغم همه مشکلات و فراز و نشیب ها، روابط خوبی بوده است. اوائل انقلاب گروهی از رهبران اهل حق با امام خمینی ملاقات کردند که خاطره آن دیدار و سخنان امام درباره اهل حق، همواره مورد استناد آنهاست. در سفر رهبر انقلاب به کرمانشاه نیزایشان در سخنرانی عمومی، به اسم اهل حق و حضور آنان در دفاع مقدس اشاره کردند. همچنین در دیدار نخبگان استان کرمانشاه با رهبری، نمایندگان جامعه اهل حق حضور داشتند و برخی از آنها نظراتشان را مطرح کردند. [تصاویر این دیدار]

http://www.ahestan.ir/wp-content/uploads/2014/11/emam-khomeini.jpg

 

همه این موارد نشان می دهد که باید در قضاوتهایمان درباره اهل حق منصف باشیم. هیچکس بی عیب و نقص نیست.  نقدی اگر باشد -که هست- باید منصفانه و بدون اهانت و توهین بگوییم. عاقلانه نیست که با نوشته ها و گفته های خود، موجب رنجش مردمانی شویم که قرنهاست طبق اعتقادات خود زندگی کرده اند. ضمن آنکه ما امروز در کشورمان ادعای وحدت با اهل سنت و پیروان سایر ادیان را داریم، بنابراین همزیستی با محبان و عاشقان امیرالمومنین نباید کار دشواری باشد.

 http://www.ahestan.ir/wp-content/uploads/2014/11/13900726_8017629.jpg

سید قباد رهبر زاده، دکترای دندانپزشکی، برادر شهید و از هموطنان اهل حق

****

به هرحال، هدفم از این نوشته و این توضیحات، دفاع ازعقاید و باورهای اهل حق و تبلیغ آن نیست. این مطلب، فقط به یاد یک انسان عاشق و یک هنرمند دردمند بود و بس. انسانی با جذابیت های فردی و شخصیتی خاص که شاید بخشی از این جذابیت، ناشی از عشقش به مولا علی باشد…

بیست و هفتم آبان ماه، سالروز درگذشت (قتل مشکوک و ناجوانمردانه) سید خلیل عالی نژاد است. عاشق دلسوخته ای که عشق سوزانش به مولا علی با صدای حزینش درآمیخت و دلهای مشتاق زیادی را آتش زد. بی اغراق، نواهای عارفانه سید خلیل، بعد از گذشت سالها از سکوتش، هنوز هم آتش بر جان و دل عاشقان می زند. مخصوصا دو آلبوم «آیین مستان» و «ثنای علی»

http://www.ahestan.ir/wp-content/uploads/2014/11/10431478_1479053775710338_5589177389872604153_n.jpg

در پایان قسمتی از توضیحات سید خلیل را درباره مرام و مسلک اهل حق می آورم:

«اهل حق یک دین بیشتر نمی شناسد و آن همان خداپرستی و اسلام یعنی تسلیم بودن در برابر امر پروردگارعالم می باشد و اما بسته به موقعیت های زمانی و مکانی و قومی متفاوت، هر بار بخشی از این دین اصلی به پرده ظهور کشیده شده است. بدین ترتیب می توان گفت که ما کلیه ادیان و مذاهبی را که ریشه ی الهی دارند قبول داریم ولی ادیان و مذاهبی را که ریشه الهی نداشته باشند و هدایت به سوی خداپرستی نکنند از نظر ما مردود شناخته می شوند.»

اهل حق واقعی و با ایمان کسی است که جز به راه حق و مسیر وجدان نرود و نیز اهل حق کسی است که شرار محبت علی وجودش را مشتعل ساخته و طبیعی است که چنین کسی هرگز نمی تواند به آب و خاک و هم نوع و هم وطنش خیانت کند و اصولاً خط اصلی اش که همان خط عشق است چنان او را به خود مشغول می دارد که از هرگونه زد و بند سیاسی و یا سرسپردگی بیگانه بر حذرش می دارد و نیز از پیوستن او به امور نفسانی و انواع خیانت و غیره جلوگیری خواهد نمود. البته لازم به توضیح است که چنانچه در تمام فرق و ادیان افراد خاطی و ناباب وجود دارد، بعید نیست که اینگونه افراد در اهل حق هم باشند، اما هیچ گاه اهل حقی که مولا و دین خود را بشناسد و خود را باز یافته باشد هر قدر هم سختی و ناملایمات ببیند متوسل به این و آن نخواهد شد و آن کس که غیر این باشد به رموز و ویژگی های اهل حق پی نبرده است»

 

برگرفته از: وبلاگ آهستان

googlefacebook

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly