یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: دایرةالمعارف
نمایش از 01 دی 1391 بازدید: 4391

 

« ئه‌وه‌لَ و ئاخر يار»

 

 

خدمت مبارك جامعه‌ي بزرگوار يارساني:

ياحق مدد

 

 

   از آنجائي كه عدم موجوديت كلامهاي يارساني كه تاريخ و فلسفه‌ي اين دين كهنِ حقيقي را مي نماياند سبب ساز آشفتگي در فهم شده است، و از طرفي ديگر باعث معرفي ناسالم در بر غير يارساني و ساير مشكلاتي كه به تبع آن به وجود آمده گرديده، معقول و منطقي تصميم بر آن است تا كه ماحصل سالها تحقيق و تفحص بزرگانِ اين دين از ديرباز تاكنون در خصوص كلامها در مجموعه‌اي مشخص در اختيار يارسانيان عزيز قرار داده شود. اين مجموعه در دو بخش مجزا از هم يعني كلامها و دايرة المعارف (اينسيكلوپديا) يارسان است كه شامل متون كهن يارسان، متون و كلامهاي عصر اول پرديور، كلامهاو متون زمان بغداد و سرانه، كلامهاي عصر دوم پرديور، متون و كلامهاي پس از پرديور و نيز بيوگرافي نام‌آوران ، جغرافيا ، تاريخ، فلسفه ،بيبليوگرافي (نسخ خطي، كتابها و مقاله ها) ... مي باشد.

 

  كتابها در قطع وزيري با فونت 14 چاپ مي شوند و تا به حال شامل 2000 صفحه مي گردد. اينكه گفته شده تا به حال به اين خاطر است كه به جهت كامل كردن مطالب و كلامها و يا هر آنچه كه مربوط به يارساني مي باشد (حتي در حد يك دست نوشته يا سند خانوادگي) از جامعة يارساني تقاضا مي‌شود تا كه همكاري لازم را داشته باشند كه به اميد مولا اسم شخصي يا سندي و يا كلامي (حتي يك بيت) از قلم نيافتد، و اين چاپ از كلام و اسناد براي بار آخر شكل بگيرد تا كه يارسانيان عزيز زين پس به تفسير و تشريح از زواياي مختلف علمي بپردازند. به جهت تهيه‌ي اين دوره‌هاي كلامي يا ارائه‌ي مطالب از قبل مي بايست توسط جمخانه‌ها و بزرگواراني كه خدمت مي كنند ارتباط برقرار شود تا كه هم تيراژ مشخص گردد و هم اينكه اين مجموعه مشخصاً معلوم شودكه به دست يارساني مي رسد. نحوه‌ي ارائه‌ي كتابها تقسيم‌بندي در عرضه‌ي مجلدها مي باشد و فقط هزينه‌ي چاپ و يا ساير هزينه‌هاي احتمالي از يارسانيان گرفته مي شود.

 

  تشكيل اين جمع به جهت پيشبرد و ساماندهي واجب و از تمام يارسانيان، اهل قلم ، فرهيختگان و سادات محترمي كه دفاتر،مطالب، آگاهي‌هاي مربوطه در اختيار دارند، تقاضا مي‌شود به جهت حفظ ميراث، وحدت و يكدلي،تكميل و پر بار كردن اين دوره‌ي چند جلدي از كلام و دايرة المعارف بزرگ يارسان و ثبت اين آثار خود را در قبال خود و فرزندان مسئول بدانند و ما را از راهنمائي بي نصيب نگذارند و مطالب و كلامها را به نام خود در اين مجلدها و يا دايرة المعارف ثبت كنند. مواردي كه ياران بزرگوار به واسطه‌ي آن مي توانند در اين مجموعه خدمت كنند به اين شرح مي‌باشد: 1- همكاري در تحقيق و تفحص 2- ارائه‌ي مطلب ، مقاله ، ويراستاري كلام و در اختيار قرار دادن مفاهيم بديع 3- ارائه‌ي تصوير دست نوشته و نسخ خطي به جهت ثبت آن در مجموعه 4- ارائه‌ي كلامهاي يارسان و منابع مربوطه.

 

 

كمترين يارسان طيب طاهري

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اما ارائه فراخوان به جهت همکاری تمام یارسان به چند دلیل می باشد که مهمترین آن پربارتر کردن دایره المعارف و داشتن یک منبع جامع و کامل یارسانی می باشد که تمام مطالب را در خود گنجانیده باشد و علاوه بر آن نام بزرگواری یا مکانی و یا هر آنچه که مربوط به یارسانی می باشد از قلم نیافتد. با این فراخوان دایره المعارف از قبل به تمام یارسان اطلاع رسانی کرده که اگر مطالبی هست تا که در این مجموعه گنجانیده شود اقدام شود که اگر مطلبی و یا هر مورد دیگری از قلم بیافتد دیگر گله مندی پس از چاپ از جانب کسی پذیرفته نخواهد شد.

 

 

فرم همکاری

 

 

 

 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly