یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: گفتگوها
نمایش از 02 آذر 1392 بازدید: 3008

mozafar-mansorian

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

حقیر مظفر منصوریان متخلص به "پریشان" حدوداً 30سال سن دارم و 20 سال هست که ساز می زنم از سن 10 -12 سالگی شروع کردم و 15 سال هست که مشغول به تدریس و آموزش ساز تنبور هستم.

 

شما دست به یک ابتکار تازه زدید دوست داریم از زبان خودتان بشنویم.

یک مرکز و خانه موسیقی برای ساز تنبور تاسیس کردیم که به اسم "خانه تنبور ایران" نام گذاری شد که کلاس های آموزش ساز تنبور به صورت رایگان در آن جا برگزار می شود. گروهی به اسم "مستور" که به جرأت می توانم بگویم بزرگترین گروه تنبور نوازی دنیاست رو تشکیل دادیم. خیلی انسانها بودند که چنین ادعای کرده، ولی در حقیقت اینگونه نبوده. این گروه حول و حوش 114 نوازنده تنبور دارد. امیدواریم به مولا که روزی بتوانیم نه صد نه صدی شاخوشینی را در ضمینه تنبور تشکیل بدهیم.

 

هدف اصلی شما از این آموزش ها و تشکیل این کلاس ها چیست؟

هدف اصلی اتحاد و یکپارچگی یارسان است. ما به خون خواهی مقامات فراموش شده به میدان آمدیم؛ مقاماتی که فراموش شده یا حتی از بین رفته اند را گردآوری و تدوین کرده و در بالاترین سطح کیفیت به اجرا این مقامات می پردازیم که میراث دار باشیم و به نسل های آینده انتقال دهیم؛ چون تنبور همیشه غریبانه نواخته شده و همیشه در کنج جمخانه و یا در خفا و در پنهان بوده. خیلی آدم ها بوده اند از اینکه که چنین سازی در دست دارند افتخار نکرده اند و با سنگینی ساز را نواخته اند.

یکی دیگر از هدف های ما، کار فرهنگی است؛ مخصوصاً در این زمان مردم یارسان نسبت به انحرافات بیشتر میل پیدا کرده اند و به سمت آن می روند. انشاالله فرهنگ سازی باشد در بین جوانان یارسان، حداقل پیرو راه پدران خودشان باشند و این زمرمه کلام هیچ وقت فراموش نشه. ما دوست داریم جوان هایمان به جای اینکه به دنبال سیگار و قلیان کشیدن و سگ بازی و سایر رذایل اخلاقی برند، دوست داریم که تنبور به دست گرفته و تنبور بنوازند. به خاطر همین این کلاسها رایگان است. ما دوست داریم این کار ثبت بشه.

 

به طور کلی آموزش موسیقی یک مقوله حساس است زیرا اساتید موسیقی آیندگان را تربیت می کنند و باعث رشد و شکوفایی آنها می شوند. امروزه آموزش موسیقی جنبه تجاری پیدا کرده، با این حال در زمانه ای که همه چیز رنگ بوی پول رو به خود گرفته و نوعی دکان بازار به وجود آمده شما به یک تغییر و تحول دست زدید و کلاس ها را رایگان برگزار می کنید ، در این مورد برای ما صحبت کنید.

بله این کلاس های آموزش تنبور سالهای سال هست که به فرموده استاد سید خلیل عالی نژاد، کاملاً رایگان برگزار می شود. میشه گفت ذکاتی داریم که بنا به وظیفه پرداخت می کنیم البته بنده حقیر حدی ندارم که به عنوان استاد، استادی کنم؛ به عنوان دوست و شاگرد این گروه هستم که با هم ساز می زنیم و هماهنگی می کنیم.

افراد زیادی هستند که در این آشفته بازار برای خود دکانی باز کردند و از این ساز مقدس سوء استفاده می کنند، آموزش با قیمت های بسیار بالا و فروش ساز با قیمت های بسیار گزاف، در همه جا هستند از جمله در شهرستان صحنه؛ بنده وقتی برای خرید ساز برای یکی از دوستانم به کرمانشاه سفر کردم مشاهد کردم که ساز یکی از کارگاه های تنبورسازی در کرمانشاه با دو برابر قیمت به معرض فروش گذاشته شده.

به همین دلیل ما در این خانه تنبور، ساز هم عرضه می کنیم تا به سهم خود بتوانیم به علاقه مندان کمک کنیم و تا حدی از این دکن بازار جلوگیری کرده باشیم. سازها را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه به علاقه مندان عرضه می کنیم تا شور و اشتیاقی بیشتری در فرد به وجود آید.

 

تعداد و محدوده سنی شاگردانی که تا به حال در خانه تنبور در نزد شما تنبور نوازی را فراگرفته اند چند نفر بوده اند؟

ما یک گروه ثابت 40 نفره داریم حدوداً 10 سال هست که با هم کار می کنیم و حتی فستیوال های خارج از کشور رو هم داشته اند، به صورت حرفه ای. یک گروه 114 نفری از آقایان و یک گروهی 60 نفره از خانوم ها هم امسال اضافه شده اند. در این دو سال که رسمی تر و علنی تر کلاسها برگزار شده، حدوداً 200 نفر در این کلاس ها به صورت مداوم شرکت کرده اند.

دفتری رو تدوین کردیم که هر فردی که در این کلاس ها شرکت کرده، شاگردی نکرده! همکاری کرده، ساز نواخته، به ما انرژی داده، در این دفتر نامش ثبت شده. میشه گفت حول و حوش 600 نفر نوازنده تنبور داشته ایم.

از بیشتر مناطق هنرجو داشتیم، شمال، کلاردشت، خراسان، بندرعباس، تهران، شیراز، همدان، ملایر، کرمانشاه و خیلی جاهای دیگر حتی از عراق در این کلاسها شرکت می کنند.

محدوده سنی مطرح نبوده، از 3 و4 سال که تازه می توانند ساز رو در دست بگیرند آمدند تا حدوداً 60 و 65 سال.

 

شما این موضوع آموزش تنبور و شیوه تنبور نوازی رو چگونه ارزیابی می کنید؟

این یک رابطه دوطرفه است خالصانه هر چه داریم ارائه می کنیم، بنده خودم در محضر این عزیزان تجربه کسب می کنم درس یاد می گیرم حتی پیش آمده که از بنده بهتر بنوازند و بنده از آنها یاد گرفتم. به همین سبب، پیشرفت های بسیار خوبی حاصل شده است.

 

 

تفاوت اصلی این کلاس های آموزشی را با سایر کلاس ها و آموزشگاه های دیگر، در چه می بینید؟

چون در اینجا هدف مادیات نیست و تنها اتحاد، انسان دوستی، فرهنگ سازی و ارزشهای والای انسانی مد نظر و هدف قرار گرفته طبیعتاً تفاوت های هست که باعث شده که هم مردم ما را دوست داشته باشند و هم ما مردم را عاشقانه دوست داشته باشیم.

 

مشکلاتی هم در این راه داشته یا دارید؟

مسلماً هست! سختی های فراوانی در کار هست. حتی از طرف بزرگان و پیران خودمان هم حمایت نمی شویم. به عنوان نمونه بنده برای مکان تشکیل این کلاسها واقعاً در مضیقه بودم (البته غیر از جمخانه که مکان مقدسی هست و هفته ای یکبار برگزار می شود اما هفته ای یکبار برای تنبور کافی نیست؛ میشه گفت حداقل یک روز در میان باید باشه، مثل ورزش شه! این هم تمرین موسیقی است). بالاخره رفتم جایی رو با قیمتی بسیار بالا اجاره کردم، به عنوان منزل شخصی که فضای مناسبی هم برای برگزاری این کلاس ها داشته باشد که فقط به خاطر کلاس، آن جا را اجاره کردم.

 

در بین هنرجوها آیا تا به حال استعدادهای درخشیده اند؟

بله خیلی ها هستند. یک گروه نونهال در سال 88/87 از سنین 8-10 سال توانستند دو بار فستیوال های خارج از کشور رفته و زیر برج ایفل و یکبار هم در آلمان با گروه شمس برنامه داشته اند.

 

چشم انداز را چگونه می بینید؟

اگر حق نظر کنه خوبه. حداقل سعی می کنیم این 114نفر رو از دست ندیم.

 

سخن آخر؟

دوست داریم از این گروه حمایت کنند. از این فرصت استفاده می کنم و از همین جا، تمام تنبور نوازان را دعوت به همکاری می کنم (اونهای که حتی مارو دوست ندارند ولی ما دوستشان داریم). انشالله، شکر مولا، حق عنایت کنه در سالهای بعد در همایش تنبور نوازی یک گروه نه صد نفری داشته باشیم. دوستتان داریم یاحق

 

 

گفتگو کننده: پیام ...

 

 

نظرات   

 
-1 #3 701 1394-08-09 22:18
با درود جالبه ولی روی جوابها اندیشه ای نیست
در هر صورت موفق باشین
نقل قول
 
 
+2 #2 shahram soltan morad 1392-11-05 22:56
Az farmayeshate afsaneye TANBUR, Ostad seyed Khalil aali nezhad: Hich agar saye pazirad , ma saye an hichim.
نقل قول
 
 
+2 #1 shahram soltan morad 1392-11-05 22:48
Hamishe donya bad nist,gahi 1 nafar ba nafas hayash, ba negahash,ba kalamash,ba vojudash, ba budanash... beheshti misazad az in donya barayat k digar bdune oo, beheshte vaqeiy ra ham nmikhahi
man b nobeye khod b omvane 1 ozve kuchake aeene bozorge yaresan az yare gerami, jenabe aqaye mozafare mansurian, taqdir va tashakore mikonam. dar zemn... biaeem fakhro ria va maniat ha ro kenar bgzarim va b vahdat va tarvije dine YARI hemmat gomarim... va dar in rah az in azizan bayad hemayate madi va maanavi surat girad.
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly