یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط نبي الله معصومي دسته: خواندنی ها
نمایش از 07 شهریور 1392 بازدید: 1790


در اين ايام كه بر يارساني ها و اهل حق سخت مي گذرد و جواني يارساني، خود را بر در خانه ملت آتش زده و بر دلها ماتم نشانده است، شايسته ديدم كه از شهر محل تحصيلم در هندوستان مثالي بياورم به اين اميد كه بزرگان و خوانندگان در اين نوشته مختصر به ديده عنايت بنگرند و پيام آن را در يابند.

اگر به شهر پوناي هند مسافرت كنيد و بخواهيد در ايام رمضان در امام باره شيعيان افطار كنيد و روزه خود را در كنار شيعيان و هم كيشان خود بگشاييد بايد به مركز شهر برويد.

امام باره شيعيان كه موقوفه ايرانيان است، در مركز شهر قرار دارد و محل عبادت و مركز گردهمايي شيعيان و ايرانيان خاصه در ايام محرم و رمضان است.

چسبيده به امام باره شيعيان، آتشكده زرتشتيان قرار گرفته است كه به پارسي ها معروفند. روبروي امام باره اندكي به سمت راست، مسجد برادران اهل سنت و جماعت است. بر نبش كوچه امام باره، در سمت چپ كنيسه يهوديان و در كوچه جنوب امام باره، كليساي معروف و بزرگي است كه مسيحيان در آنجا دعا و عبادت مي كنند.

بر نبش ديگر كوچه آرامگاه يك صوفي و زيارتگاه مريدان آن صوفي است و معابد هندوان هم كه در هر خياباني فراوان است.


دو خيابان آنطرفتر در كنار امام باره، تنها قصابي بزرگ شهر است كه در آن مسلمانان گوشت گاو مي فروشند. گاو مقدسترين موجود براي هنديان از هر مسلكي است و نماد نعمت و بركت است. هندوان گاو نمي پرستند بلكه آن را حرمت مي نهند و گاو را نمي كشند. چيزي مثل آتش در كيش نياكان زرتشتي كه آتش را مقدس مي دانند.

همزيستي اديان در شهر پونا تماشايي است. در مركز شهر، اديان و مذاهب و رسم و رسومات بسيار را در كنار هم مي بينيد و عجب كه كسي را با كسي نزاعي نيست.


آنچه مولانا در داستان موسي و شبان و عتاب خداوند به موسي در مثنوي آورده است؛

هر كسي را اصطلاحي داده ام
هر كسي را سيرتي بنهاده ام
هنديان را اصطلاح هند مدح
سنديان را اصطلاح سند مدح...


در اينجا به زيبايي جلوه گر است و صلح و دوستي و برادري را فارغ از كيش و آيين، در بين مردم مي توان به وضوح ديد و تحسين كرد.

براي ما ايرانيان كه سخن پیر صافی ضمیر و روشن روان خراسان، ابولحسن خرقانی را در ياد داريم، البته چندان اعجاب و غرابتي نيست و همه با اين پيام آشناييم؛


«هر که در این سرای در آید نانش دهید و از ایمانش نپرسید، چه آنکس که به درگاه باری تعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد!»


و اين انديشه ايراني البته به پيش از اسلام ره مي برد، آنجا كه كوروش كبير آزادي اديان را پاس داشت و اقوام مغلوب را در طريق دين و عقيده مختار گذاشت و منجي قوم يهود گرديد.

در بوستان سعدي حكايتي است زيبا، كه يك هفته كسي مهمان ابراهيم خليل نشد؛

شنيدم كه يك هفته ابن السبيل
نيامد به مهمان سراي خليل

ابراهيم به قصد يافتن مهماني بيرون رفت كه خُلقش بر مهمان پذيري و مهمان نوازي بود. پيري سپيد رو و سپيد مو ديد و دعوتش به نان و نمك كرد و به خانه برد

پيرمرد بر سفره "بسم الله" نگفت و ابراهيم فهميد كه او گبر است و او را از خود راند.

بدانست پيغمبر نيك فال
كه گبر است پير تبه بوده حال
به خواري براندش چو بيگانه ديد
كه منكر بود پيش پاكان پليد

و در اين وقت بود كه سروش وحي از خداوند جليل نازل مي شود و ابراهيم را ملامت مي كند كه، من به او صد سال عمر و روزي داده ام و تو يك دفعه از او متنفر گشتي و او را براندي؟

سروش آمد از كردگار جليل
به هيبت ملامت كنان كي خليل
منش داده صد سال روزي و جان
تو را نفرت آمد از او يك زمان

اگر او به آتش سجده مي برد، تو چرا از كرم و بخشش دريغ مي كني؟

گر او مي برد پيش آتش سجود
تو با پس چرا مي بري دست جود!


باري اين انديشه بزرگان و مشايخ ايراني است كه جلوه اي از آن در شهر پونا ديده مي شود. سزاست كه جوانان و دانش دوستان ما با مراجعه به آثار گرانسنگ ادب پارسي، نمونه هاي بي بديل بيشتري از انديشه هاي پيشينيان را بنگرند و الگوي خود قرار دهند. و اميد است كه رأفت اسلامي مردم و نظام نيز موجب گردد كه همنوعان و هموطنان ما از هر گروه و كيش و آييني، با عزت و امنيت در جهت اعتلاي كشور بكوشند و خوشبختي ملت ما در پناه رواداري و مداراگري محقق گردد.

چنين باد!

 

نبي الله معصومي

 

نظرات   

 
+1 #2 yary 1392-06-09 13:42
بسیار ممنون از آقای نبی الله معصومی .
آرمان و آرزو همه داشتن چنین جامعه ای است که کسی به عقاید دیگران خرده نگبرد
به امیدآن روز.
نقل قول
 
 
0 #1 محسن 1392-06-09 00:18
يا حق مدد از جناب معصومي عزيز كمال تشكر و قدرداني دارم بابت متن بسيار زيبائي كه ارائه داده اند بنده از دور دستان ارزشمنش را مي فشارم و از ايشان تقاضا مي كنم كه ما خوانندگان سايت را از نوشته هاي خود بي نصيب نگرداند.
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly