یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: تازه های نشر
نمایش از 27 بهمن 1392 بازدید: 65854

انتشار این خبر تنها جهت اطلاع یاران است؛ نه تایید و تصدیق.

خبرگزاری رسا ـ کتاب آیین یارسان (اهل حق) تألیف منصور رستمی از سوی انتشارات شاکر به بازار کتاب ارائه شد.

 

IMAGE635272996549218750.JPG

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، جلد اول کتاب آیین یارسان (اهل حق) از »مقدمه و فصل‌های کلیات، پیدایش فرق و مذاهب اسلامی و پیدایی یارسان، دوره‌های ظهور ذاتی، عقاید و باورها، اخلاق آداب و رسوم و اماکن مذهبی، منابع و آثار آیینی و عوامل وحدت و دلایل اختلاف آرای خاندان‌ها و طوایف اهل حق«گردآوری شده است.

 

در مقدمه این کتاب در تعریف یارسان می‌خوانیم: «یارسان به فرقه‌ای اطلاق می‌شود که بخشی از مجموعه عقاید، قوانین و دستورات آیینی آنان با عقاید و معارف اسلامی قابل تطبیق می‌باشد و در برخی موضوعات و مسائل و برنامه‌های عبادی و آداب و رسوم، با سایر ادیان الهی و باستانی شباهت‌هایی دارد. تاریخ پیدایش این جریان فکری ـ مذهبی به قرن اول هجری برمی‌گردد

 

فصل اول این کتاب به «وجه‌ نام‌گذاری یارستان، ظهور آیین یارستان، آشکارشدن معارف آیین یارسان، ماهیت آیین یارستان و سرّمگو، نخستین مروج و مبلغ آیین یارسان، قانون‌گذار آیین یارسان، کتاب و منابع آیینی و زیستگاه یاران اهل حق» پرداخته شده است.

 

عناوین »:ظهور اسلام، رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله و پیدایش فرقه‌ها، تاریخچه غلو، آغازگر غلو در اسلام، رابطه غلات و آیین یارسان، اهمیت مبدأ تاریخ، اصول و زیرساخت‌های اعتقادات، مراحل ظهور ذات و پیدایی ازلی یارسان، درجات تجلی، انسان تجلی‌گاه خدا، تجلی و ظهور ذات حق، فیض حق، عالم ملکوت، نمودار قوس نزول، ظهور ذات یا مظهر ذات حق، نقد حلول ذات حق یا ملک، اقسام دونادون (تناسخ) و تکامل نفس در بدن واحد» در فصل دوم دیده می‌شود.

 

فصل سوم موضوعات: «دوره‌های ظهور ذات و آغاز پیدایش آیین یاری، ظهور ذات حق در خاوندکار، دوره‌های ظهور ذاتی در جامه بشری و تاریخ آن، تشکیلات و قانون‌گذاری آیین یارستان، تاریخ دوره‌های ظهور ذاتی بعد از سلطان، تاریخ دوره ظهور صاحب زمان، اعتقادات مبتنی بر تناسخ و حلول، ویژگی‌های امام و پیامبر صلی‌الله‌علیه وآله، محشر کلی، علت ناقص الخلقه بودن بر دونادون و عدالت و نقد آن، آراء مختلف پژوهش‌گران درباره آیین یارسان، تعریف دین، ظهور و تجلی حق تعالی، عدم وابستگی یارستان به دیگر ادیان و نشانه‌ها و دلایل وابستگی آیین یارسان به اسلام» را در خود جای داده است.

 

در فصل چهارم مباحث: «مبانی و زیر ساخت‌های اخلاق و آداب و رسوم، سرسپردگی به سلطان اسحاق، اهل حق و تقسیمات آن، عبادات، حلال و حرام، طهارت، روزه، نذر و نیاز، وضوی جم، غسل، طریقه لجام غسل، ازدواج، طلاق، خطبه طلاق و اماکن مذهبی و عبادی» مورد بررسی قرار گرفته است.

 

در فصل پنجم موضوعات: «کلام یا گفتار بزرگان، کلام‌های قبل از ظهور سلطان، کلام دوره ظهور سلطان، جایگاه دیوان گوره، کلام‌های بعد از ظهور سلطان اسحاق، کلام‌ها و سروده‌های بعد از دفتر نوروز، حق الحقایق و ویژگی سروده‌های دفاتر و کلام‌ها» دیده می‌شود.

 

فصل ششم این کتاب دربردارنده «شناخت درست، مبانی وحدت، عوامل بروز اختلاف نظر، میزان آگاهی و باور یاران، آگاهی و نگرش کلام خوان‌ها، وابستگی و عدم وابستگی اهل حق (تاریخی)، آداب و رسوم، نماز، روزه، نگرش کلام‌های عصر سلطان و بعد از آن و رهبران و بزرگان مذهبی» است.

 

شایان ذکر است، جلد اول کتاب آیین یارسان (اهل حق) تألیف منصور رستمی در 224 صفحه، در قطع وزیری، با شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 7500 تومان از سوی انتشارات شاکر به بازار کتاب ارائه شده است.

 

 

نظرات   

 
0 #9 بهمن 1393-08-29 17:14
یا حق. جناب گوران عزیز اینکه ما همانند کبک سرمان را زیر برف کنیم و صحبتهای مخالفانمان را حذف و یا سانسور کنیم که دیگر اهل حق نیستیم.دیکتاتور یم. البته سوالات ذهنی شما را می بایست پاسخ داداما اگر می توانی شمعی روشن کنی یاعلی وگرنه به تاریکی و یا اهمال کاری و یا سهل انگاری و یا عدم توانایی به علت زی وقت و یا هر دلیل دیگر حق نداریم نفرین بفرستیم یا خرده بگیریم. شما بزرگواری بفرمائید این کتاب را نقد کنیم. وانگهی جناب سام شاید به این علت این کتاب را معرفی کرده اند تا غیر مستقیم گفته باشد که کتابهائی که توسط خود یارسانی نوشته می شود اجازه چاپ ندارد اما کتابهایی که ردیه است اجازه چاپ می گیرد.
نقل قول
 
 
0 #8 گوران نژاد 1393-08-24 16:16
اگر انتشار شما فقط جهت اطلاع یاران است چرا دیگر کتبی را که در بازار چاپ شده است را اطلاع نمی دهید؟!!
------------------------------
حق با شماست. متاسفانه یکسری مسائل دست به دست هم داده تا کمتر ازپیش در سایت فعالیت کنیم. از سوی دیگر این سایت متعلق به تمام امت یارسان است و انتظار می رود تا همه یاران مدد کنند برای به روز کردن و پربارتر کردن سایت. سام کاکه‌یی
نقل قول
 
 
0 #7 گوران نژاد 1393-08-24 16:09
با سلام این سایت معرف آیین یارسان می باشد و در مقابل توهین های این کتاب باید موضع خود را اعلام می کرد بعدا اقدام به معرفی متاب می نمود سکوت شما در مقابل نوشته های این کتاب سوال برانگیز است!! دو حالت دارد: اول اینکه شما کتاب را نخوانده اید و جهت اطلاع یاران آن را در سایت قرار داده اید دوم اینکه کتاب را خوانده اید و بعدا جهت اطلاع یاران آن را در سایت قرار داده اید !!!!
--------------------
در ابتدا باید ذکر کنم سکوت موقت همیشه به معنی رضایت نیست! مطلبی که شما بزرگوار انتظار آن را دارید بزودی انتشار داده می شود تا از منتشر شدن جلد دوم این کتاب تا حد امکان خود داری شود. سام کاکه‌یی
نقل قول
 
 
0 #6 گوران نژاد 1393-08-24 11:58
باسلام این کتاب سرشار از توهین به یارسان می باشد چرا باید سایت متعلق به آقای طیب طاهری آن را تبلیغ کند؟
---------------------
سایت اقدام به تبلیغ این اثر نکرده است چنانکه در ابتدا هم آورده شده "انتشار این خبر تنها جهت اطلاع یاران است؛ نه تایید و تصدیق".
این بخش فقط تازه ترین کتب منتشره را جهت اطلاع معرفی می کند که مورد مطالعه و نقد و بررسی قرار گیرند.با تشکر سام کاکه‌یی
نقل قول
 
 
0 #5 بهمن 1393-06-30 17:51
با عرض ادب بنده این کتاب را مطالعه کرده ام. کتاب با همکاری آقای سید محمد حسینی نوشته شده و تعجب در آن است که چرا آقای حسینی آب در آسیاب دشمن ریخته و کتابی که در رد و نقض یارسانی نوشته را تأیید کرده و در ضمن ویراستاری آن مطالب ردیه را گوشزد نکرده است.
نقل قول
 
 
0 #4 پیام 1393-04-19 17:04
صرفاً جهت اطلاع:

" آنچه در جریان این پژوهش مورد تایید و اهمیت قرار گرفته این است که در روش مورد نظر نگرشی نو در بازشناسی آیین یارستان «اهل حق» آغاز گردد تا بستر زمینه ای برای زدودن غبار ابهام از چهره‌ی این جریان فکری-مذهبی فراهم و وابستگی آن به اسلام هویدا گردد و با اصلاح برخی باورهای آیین یاری، مقدمه توجه یاران به معارف الهی و عنایت به آموزه های اسلام مهیا شود."ص23

"شناخت ماهیت اهل حق، بستر طرح راهبردی بازگشت یاران به اجرای احکام شریعت اسلام را فراهم خواهد کرد" پاورقی ص23
نقل قول
 
 
+1 #3 کاردو 1393-03-24 06:22
این کتاب محصول یک عوامفریبی است کە در روز روشن بدون هیچ دلیل محکمی آیین یارسان را زادە و شاخەای از اسلام میداند. چرا کە یارسان هیچ نقطەای مشترک با اسلام ندارد و در اصل دورەی ظهور یارسان در دورەی سلطان ، جنبشی مردمی کوردها در مقابل اسلام بود. حالا کسی بیسواد بیاید و تاریخ یارسان را بە سخرە گیرد و انرا برعکس تشریح کند، چیزی جز مهری محکم بر نی بضاعتی علمی نیست. اولا یارسان آیین کوردی است نە فرقە، دوما هیچ اشتراکاتی با اسلام ندارد، سوما اگر این کتاب مملو از توهین و انحراف دربارەی یارسان نبود اجازەی چاپ نمیگرفت، چهارما یارسان اگر جزیی از شیعە بود ، دلیلی بر جدایی نداشت و زیر چتر شیعە بیرون نیامد.
نقل قول
 
 
0 #2 کاکا 1392-12-05 22:38
یاعلی خدمت دوستان. ممنون از اطلاعا رسانی شما با دوست عزیزی که نظر خودشونو دادند موافقم باید یاران عزیز بسیار هوشیار باشند زیرا کتابهای که در ایران چاپ میشود اگثر انها مشکلاتی دارند مخصوصا" چنین کتابهایی که برای شناخت یارسان است باید دوستان اهل قلم ابتدا ان را نقد سپس به یاران معرفی نمایند متاسفانه بعضی از نویسندگان یکی به نعل میزنند یکی به میخ یاعلی
نقل قول
 
 
-2 #1 ldghnd 1392-11-27 12:45
با سلام و خسته نباشید اولا کتابهای یارسان در ایران مجوز ندارند و توسط هیچ انتشاراتی چاپ نمی شوند مگر اینکه ردیه و توهین باشد فلذا از یاران تقاضا می شود که از خریداری آن امتناع کرده و نویسندگان یارسان نیز در اسرع وقت آن را نقد کنند و در اختیار یاران و افکار عمومی قرار بدهند.
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly