یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار اصلی
نمایش از 10 دی 1391 بازدید: 1978

 

100dars

 

«علی اکبر مرادی» نوازنده و مدرس تنبور از انتشار کتاب «صد درس» برای آموزش تنبور از دوره مقدماتی خبر داد.

 

علی اکبر مرادی نوازنده و مدرس پیشکسوت ساز تنبور  با اعلام انتشار کتاب  موسیقی«صد درس» در این خصوص، گفت: این کتاب همانطور که از نامش پیداست شامل صد درس برای آموزش تنبور از ابتدا تا حدود دو سال است که در 136 صفحه به همراه دو سی دی منتشر شده است.

 

بنا بر گزارش روابط عمومی خانه موسیقی، وی در خصوص ویژگی‌های این کتاب افزود: این کتاب هنرجو را به سمت و سوی موسیقی تنبور سوق می دهد و درس های آن ذهن را به سمت موسیقی‌های دیگر نمی‌برد. از ویژگی‌های دیگر این کتاب این است که هنر جو 10 ریتم و وزن مختلف را یاد می‌گیرد و همچنین با حدود 16 مضراب و حداقل با 40 مقام تنبور نیز آشنا می‌شود.

 

مرادی یادآور شد: قبلا دو سی دی به نام مقامات مجلسی تنبور منتشر کرده‌ام که در آن بصورت آموزشی مقامات را روایت کرده‌ام. کل مقامات تنبور را هم در یک مجموعه  شامل چهار سی دی حدود 10 سال پیش منتشر کرده‌ام.

 

این نوازنده تنبور در توضیح موسیقی تنبور، گفت: تنبور تنها یک ساز نیست بلکه یک موسیقی وجود دارد به نام «موسیقی تنبور»  که حدود 80 مقام دارد. این موسیقی کهن تر از موسیقی سنتی ایران است و با اینکه می‌گویند تنبور از کردستان آمده اما موسیقی تنبور با موسیقی کردی هم تفاوت دارد. موسیقی تنبور حال و هوای موسیقی قدیم است که در آن هیچ وقت ربع پرده استفاده می‌شود و مقاماتی دارد که برخی از این مقامات شامل دورهای قدیم موسیقایی می شوند.

 

وی در خصوص وضعیت آموزش این ساز گفت: برزگترین معضل آموزش تنبور کسانی هستند که خودشان تنبور بلد نیستند ولی آموزش می دهند. اگر قرار است کسی مدرس تنبور باشد باید خودش آموزش دیده باشد اما من می‌بینم بسیاری حتی دستشان غلط است و مضراب‌های اول را هم درست نمی‌زنند ولی به آموزش می‌پردازند.

 

مرادی در پایان درباره دیگر برنامه‌های خود تصریح کرد: اخیرا قصد داشتم در کرمانشاه و چند شهر دیگر کنسرت برگزار کنم اما آنقدر روند مجوز طولانی و خسته کننده بود و برنامه ها به تعویق افتاد که از این بابت منصرف شدم. به جای اینکه مسئولین از کسانی که تجربه دارند دعوت به همکاری کنند، آنقدر مجوز طول می‌کشد که دیگر حسی باقی نمی‌ماند. سال گذشته هم  دو آلبوم به نام «پاییز» و «ما نگه شو» منتشر کرده‌ام.

 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly