یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار اصلی
نمایش از 12 خرداد 1393 بازدید: 2533

پایگاه خبری تحلیلی الوند خبر                              کدخبر: 172336                          تاریخ انتشار: 26 فروردین 1393

http://alvandkhabar.ir/alvandkhabar/samsung-wallpaper.jpg

 

روایت ریش سفیدان اهل حق از دلدادگی به ولایت/ حکایت جمله از امام (ره) که مردم اهل حق در خانه های خود قاب گرفته اند

 

تقدیم شهدای پرشمار به تناسب جمعیتی که دارند در دوران پیروزی انقلاب و پس از آن در دفاع مقدس سند محکمی از دلدادگی مردم اهل حق به ولایت است.

 

به گزارش الوند خبر و به نقل از مرصاد؛  مردمان سلحشور و انقلابی خطه اهل حق در سراسر استان کرمانشاه همواره کی از اقوام و مذاهبی بودند که در راه حراست و حفاظت از ارمانهای امام و شهدا از جان و مال خود دریغ نکرده اند. 

 

http://mersadnews.ir/wp-content/uploads/2014/04/Untitled22.jpg

تقدیم شهدای پرشمار به تناسب جمعیتی که دارند در دوران پیروزی انقلاب و پس از آن در دفاع مقدس سند محکمی از دلدادگی آنها به ولایت است. ضمن اینکه درصد قابل توجهی از جمعیت برادران اهل حق عشایر هستند و همان ها در حراست و پاسداری از مرزها و کیان نظام و انقلاب رشادتها داشته و دارند.

آمار بالای مشارکت این مردمان خونگرم در انتخابات هایی که از ابتدای انقلاب تا کنون برگزار شده است به گونه ایست که همواره نقش تعیین کننده ای در سرنوشت شهرستان های محل سکونت خود داشته و این حضور آنها نیز به رشد و توسعه این مناطق کمک شایانی کرده است.

شهرستان دالاهو یکی از مناطق اهل حق نشین استان کرمانشاه باشد که شاید بالاترین جمعیت این برادران در کشور را به شکل متمرکز در خود جای داده باشد. شهرستانی که در چند سال پیش از بخش به شهرستان ارتقا یافت و با پیاده سازی پروژه های عمرانی، اقتصادی و فرهنگی متعدد ازجمله زیبا سازی شهری و راهسازی و آب رسانی به صعب العبور ترین مناطق، احداث چند دانشگاه، راه اندازی کارخانه های صنعتی و … صاحب چهره ای دگرگون شده بود.

البته دشمنان این مرز بوم که برای آنها کرد و فارس یا اهل حق و شیعه تفاوتی نداشته و دشمنی آنها بنیادی است با تبلیغاتی که همواره با شکست مواجه شده است در صدد القای اختلاف و یا دوری مردمانی از نظام و انقلاب هستند که اتفاقا بیشترین قرابت و دلدادگی را به این مرز و بوم و جمهوری اسلامی دارند

در همین راستا خبرنگار مرصاد با طی کردن مسیری طولانی همنشین و هم صحبت تعدادی از بزرگان و ریش سفیدان اهل حق شد و با آنها به گفتگو نشست.

بهروز مروتی از روستای بیامه علیا در بخش گهواره و از بزرگان اهل حق است.

وی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: در اوایل انقلاب همه مردم با هم اتحاد و همبستگی داشتند و در مبارزات حضور داشتند، در زمان جنگ تحمیلی نیز مردم اهل حق به دستور بزرگان خود مثل سید نورالدین حیدری چندین پایگاه مردمی اهل حق در مرزهای منطقه قلخانی دایر و در مقابله با دشمن ایستادند، هدف هم دفاع از آب و خاک و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.

مروتی گفت: مردم اهل حق شهیدان و جانبازان زیادی را در راه دفاع از انقلاب و نظام  و البته جان و مال خودشان را فدای جمهوری اسلامی ایران کردند. مردم اهل حق همان اتحاد و همبستگی را که در زمان انقلاب و جنگ تحمیلی داشت در وجود خود زنده نگه داشته است و همیشه هم پایدار خواهد ماند.

 

مرصاد: برخی از بوق های تبلیغاتی دشمن می خواهند القا کنند که مثلا نظام بین اهل حق و یا بعضی از اقلیت ها فرق می گذارد، نظر شما در این رابطه چیست؟

خیر از این حرفها درست نیست، مردم این منطقه همان هماهنگی، همبستگی و اتحاد گذشته  در میانشان وجود دارد و توجهی به برنامه های سیاسی و تبلیغات مخرب دشمنان نمی کنند، به عنوان مثال مردم اهل حق ساکن در مناطق مختلف کرمانشاه در روزهای ملی مانند راهپیمایی مختلفی که هست با اتحاد و وحدت یکپارچه در این برنامه ها شرکت می کنند.

 

نظر شما در مورد جمله امام (ره) که فرمود ( اگر این مردم اهل حق اند ما هم اهل حقیم) چیست؟

این جمله در بین مردم ( اهل حق )  بسیار جمله ماندگاری شده است و در هر مجلس و جلسه ای که در بین مردم منطقه برگزار می شود از آن استفاده می شود واکثر مردم این جمله را قاب گرفته و در منزل خود نگه داری می کنند.

مردم ایران همه دارای یک اتحاد و وحدت کلی هستند و به هیچ  وجه از آرمانهای نظام جمهوری اسلامی کوتاه نخواهند آمد.

 

خدمات متقابل نظام به مردماین منطقه را چطور می بینید؟

نظام جمهوری اسلامی بسیار به این منطقه رسیدگی می کند به طوری که قبل از انقلاب از هیچ گونه امکانات رفاهی برخوردار نبودیم اما امروز از هر نظر که فکر کنید این امکانات برای ما فراهم است و با توجه به رشد  سطح آگاهی مردم نسبت به قبل از انقلاب این خدمات نظام در منطقه قلخانی مورد رضایت همه قرار گرفته است.

 

این که برخی ها سعی دارند بگویند از مردم اهل حق در اداره امورات استفاده نمی شود چطور؟

خیر این حرفا کذب است به عنوان مثلا شخص بنده ۸ سال شورای بخش گهواره مشغول بوده و الان هم تعداد زیادی از این طایفه در راس کارهای مدیریتی استانی و کشوری مشغول به خدمت به نظام جمهوری اسلامی هستند. نمونه دیگری که عرض کنم اخوی بنده است که مدیر کل محیط زیست استان خوزستان بود که سال پیش باز نشسته شد.

 

به نظر شما این تبلیغات دشمنان چقدر میتواند تاثیر گذار باشد؟

مردم منطقه قلخانی هیچگاه تحت تاثیر تبلیغات مخرب و ضد ایرانی دشمنان قرار نخواهند گرفت و در این زمینه همواره با شخص سید نصرالدین حیدری در جلسات ریش سفیدان صحبت کرده و مسائل را رسیدگی می کنیم. اگر این کشورهای به اصطلاح دوستدار مردم ایران می خواهند غصه ی ما را بخورند، چرا حق مارا ضایع کرده و مارا تحت تحریم های غیر قانونی قرار داده اند؟

خوشبختانه امنیت و آرامشی که در ایران حاکم است را با هیچ چیزی عوض نمی کنیم و دشمنان هم با این تبلیغات و حرفها کار بجایی نخواهند برد زیرا گوش ملت ایران از این حرفها پر است و هیچ توجهی به شایعه پراکنی آنها نخواهند کرد.

مردم اهل حق با انقلاب پیمان جان و دل بسته اند

علی آقا مرادی از روستای بروند قلخانی نیز یکی از بزرگان و ریش سفیدان اهل حق است.

وی به خبرنگار مرصاد گفت:  مردم اهل حق همیشه خدمتگذار بوده و خواهند بود. همه ما با دستور بزرگان خود و با جان و دل برای تشکیل بسیج مردمی و حضور در جبهه ها به مرزهای استا ن کرمانشاه با کشور عراق به کار گیری شدیم و به دفاع برخواستیم، همان روحیه در مردم اهل حق همچنان وجود دارد و تا خون در رگهای این مردم باشد برای جمهوری اسلامی ایران از هیچ چیز دریغ نخواهند کرد به طوری که تا به امروز با تقدیم ۱۰۰ها شهید و جانباز و اسیر، انقلاب اسلامی را حمایت کرده ایم او ز این به بعد هم دریغ نخواهند کرد

 

مرادی ادامه داد: مردم اهل حق از ابتدای انقلاب  تا به امروز وفادار بوده و خواهند بود و کوچکترین خیانتی از طرف مردم اهل حق به نظام جمهوری اسلامی صورت نگرفته است و اگر خدمتی هم باشدمنتی بر کسی نداریم و بخاطر آب و خاک و حیثیت خودمان به دفاع ایستاده ایم.

وی ادامه داد: مردم اهل حق هیچ بهایی برای گفته های تفرقه افکنانه دشمنان قائل نبوده و نیستند و حتی از طرف ما سرکوب می شوند. دشمنان بی ریشه بهتر است دست از این کارها بردارند زیرا مردم  اهل حق از مسیر خود گمراه نخواهند شد زیرا ما این انقلاب را باخون شهیدانمان خریده ایم و دفاع از آن را وظیفه خود میدانیم.

 

مرادی تصریح کرد: از امکاناتی که نظام ایران در اختیار ما گذاشته است راضی هستیم به نحوی که این امکانات فعلی در قبل از انقلاب به هیچ عنوان فراهم نبود و مشکلات زیادی وجود داشت اما امروز با رسیدگی که به مردم منطقه کرده اند رضایتمندی کامل وجود دارد.

وی با اشاره به برخی شایعه پراکنی ها اظهار داشت: کلیه ترفندهای دشمنان برای تفرقه افکنی بین مردم اهل حق و سایر مردم ایران به در بسته خورده و عادی شده است و هیچ کس به تبلیغات آنها گوش نخواهد داد، همه این آگاهی را بدست آورده اند که دشمنان در پی شایعه پراکنی و تفرقه افکنی هستند.

مرادی در پاسخ به این سوال که برخی با ادعاهای خود می گویند که از برادران اهل حق در امورات دولتی استفاده نمی شود، گفت: خیر، حتی خواهر زاده خود بنده در ارگان های نظامی در حال خدمت هستند و شکی در این زمینه وجود ندارد و تبلیغات دشمنان کاملا دروغ و مضحک است.

وی ادامه داد: همه حرفای دشمنان که در زمینه تبعیض قائل شدن نظام ایران در حق مردم یارستان و اهل حق دروغ پراکنی است، اگر راست میگویند به حال کشور خودشان فکری بکنند زیرا ایران هیچ احتیاجی به آنها ندارد. همه مردم ایران چه اهل تسنن چه شیعه چه اهل حق باید تفرقه ای در بینمان وجود نداشته باشد و باید یکپارچه و با وحدت عمل کنیم.

مرادی خاطر نشان کرد: آن زمان که امام خمینی (ره) جمله معروف اگر این مردم اهل حق اند ماهم اهل حق ایم را گفتند این جمله در بین مردم بصورت چاپ و قاب در آمده و بر قلب مردم نصب شد.

مردم اهل حق پاسدار حریم ولایت هستند

آقای فرهاد صیادی نیز از بزرگان مردم روستای بروند از منطقه قلخانی است.

 

وی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: برای انقلاب اسلامی شهیدان و جانبازان زیادی تقدیم کرده ایم و شخص بنده نیز در همین منطقه ۸ سال به جمهوری اسلامی ایران خدمت کرده ام. ما مردم اهل حق که عده آنها هم کم نیستند تا جایی که جان در بدن داریم به جمهوری اسلامی خدمت می کنیم  و هیچگاه از  مملکت خود پا پس نکشیده  و نمی کشیم زیرا این  آب و خاک برای ما ارزش زیادی دارد.

صیادی گفت: ما در این منطقه آرامش مثالزدنی  داریم و به این آرامش افتخار می کنیم و این آرامش نعمت خداوند است که توسط جمهوری اسلامی بر قرار شده است. کسانی که می خواهند تفرقه بیندازند صحبت هایی میکنند و جنگ روانی راه می اندازد دشمن ما هستند زیرا ما نظام را متعلق به خود می دانیم. دشمنان نظام هیچ گاه از ما دفاع نمی کنند هدف دشمن  ایجاد تفرقه بین نظام و مردم اهل حق است ولی نمی دانند حرف های آنها هیچ ارزشی ندارد.

وی ادامه داد: شبکه های معاندا چگونه دوستدار ما هستند؟ اصلا هیچ حقی ندارند آنها هیچ وقت پیشتیبان ما نبودند و نیستند، جمهوری اسلامی هیچ نیازی به حمایت آنها ندارد. من به آنها می گویم که شما منافق هستید و می خواهید تفرقه بیاندازید برای ما دل سوزی نکنید ما پیرو ولایت فقیه هستیم، رهبر و آقای خودمان را تنها نمی گذاریم و همیشه پیشتیبانشان هستیم ما هیچ موقع به منافقان اجازه نمی دهیم و هیچ موقع فریب آنها را نمی خوریم، از آب خاکمان دفاع می کنیم و  وطن خود را به بیگانگان نمی دهیم و تا آخرین قطره خون از انقلاب و رهبر و جمهوری اسلامی حمایت می کنیم.

 

صیادی با اشاره به تبلیغات وجود تبعیض برای استفاده از برادران اهل حق در امورات کشور گفت:  این حرف صحت ندارد و هیچ کس کوچکترین تبعیضی قائل نبوده است جذب در کارهای اداری و دولتی کشور نیازمند تحصیلات است و هیچ محدودیتی برای ما ندارد مانعی در این راه وجود ندارد بطوری که در حال حاضر فرزندان و کسانی که از طایفه اهل حق تحصیلات و سطح سواد بالاتری دارند در راس کارهای دولتی جذب و مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: همبستگی بهترین راه است و مردم ایران هیچ فرقی با هم ندارند، همه با هم یک دل و یکصدا هستیم و همین اتحاد باعث می شود که دشمن نتواند کاری به ضد ایران انجام دهد نمونه این همدلی را در انتخابات مهم کشور و, راهپیمایی های مختلف نشان می دهیم. ما مردم اهل حق به هیچ عنوان خود را از جمهوری اسلامی جدا نمیداند و دفاع از آب و خاک  و حیثیت خود را خود را وظیفه میدانیم.

ایستادگی ما با همان صلابت دفاع مقدس است

آقای اسد کاویانی فر از بزرگان روستای داره رش و از ریش سفیدان اهل حق است.

وی به خبرنگار مرصاد گفت: در ایام آغازین جنگ طایفه اهل حق به دستور سیدنصرالدین حیدری بسیج شد و همه مردم منطقه اعلام آمادگی کردند. تعداد ۸۲ نفر از همین روستای داره رش نیرو داشتیم که مسئولیتشان با خود من بود. اولین جبهه ما برای منطقه بمو و دشت ذهاب بود در این راه برادر و دو عموزاده و یک پسر عمه من به شهادت رسیده اند و تعدادی از اعضای فامیل نیز جانباز تقدیم انقلاب کردند.

 

کاویانی فر با اشاره به چرایی جنگیدن خود و برادران اهل حق در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: ما برای دفاع از مملکت و دین و دفاع از وطن خود رفتیم؛ اگر کسی از دین  و دفاع حیثیت خود دفاع نکند انسان نیست. اگر هم رهبر و حکومت فراخوان و دستوری برای این کار بدهد این غیرت را در وجود خود میبینیم که از خاک خود دفاع کنیم به عنوان مثال در زمانی که روس ها به کشور ما حمله کردند همین مردم بومی منطقه از مرزها دفاع کردند بدون اینکه کسی چیزی به آنها بگوید چندین گروه از روس ها را در منطقه پاطاق و ریچاب چارزبر استان کرمانشاه از بین بردند.

وی افزود: به فضل خدا و نظام جمهوری اسلامی همه این تلاش ها  امروز به ثمر نشسته است به عنوان مثال در این منطقه نه راه رفت و آمد مناسبی وجود داشت نه برق نه آب نه امکانات رفاهی دیگر،  از همه مهمتر امنیتی که در کشور حاکم است یکی از ثمرات این دفاع بود که برای ما از همه چیز با ارزشتر است.

وی با اشاره به برخی تبلیغات دشمن در خصوص وجود تبعیض در نظام جموهوری اسلامی اظهار داشت: این حرفها دروغ است و صحت ندارد هر کس می خواهد بداند باید بیاید و خودش ببیند که وضعیت زندگی ما چگونه است همه جور امکاناتی برای ما فراهم است مردم منطقه در بدنه دولت جذب شده و حقوق  میگیرند ما هم به کار دامداری و کشاورزی مشغول و امرار معاش میکنیم، به نظر شخص بنده  بهترین زندگی را در ایران طایفه اهل حق دارند که زیر سایه خداوند و جمهوری اسلامی مهیا شده است.  نه حرف اروپا بدرد ما میخورد و نه حرف آمریکا برای ما ارزشی دارد زیرا آنها به جز دروغ حرفی برای گفتن ندارد و هیچ ارزشی برای کل مردم قائل نیستند.

وی ادامه داد:  پسر بنده در سپاه مشغول خدمت است و چند نفر از اعضای فامیل هم در  مسند کار در استان کرمانشاه مشغول به کار هستند و جمع زیادی از مردم همین روستا نیز در دولت جذب شده و حقوق نظام را دریافت می کنند. این حرف درست نیست که میگویند طایفه اهل حق حقی در نظام ندارند آنها هیچ اطلاعاتی از نحوه خدمات دهی نظام ایران به مردم اهل حق ندارند که این حرفا را میزنند و یا می دانند و مغرض هستند.

کاویانی فر ادامه داد: ما تا زمانی که جان در بدن داشته باشیم از جمهوری اسلامی دفاع خواهیم کرد و دشمن هم هیچ غلطی نمی توانند بکند، مردم اهل حق هیچ کم و کسری در ایران نداشته و نیازی به دلسوزی هم ندارند. راه مقابله با دشمن فقط همبستگی و وحدت است همانطوری که تا امروز ایستادگی کردیم همین کافی است. در جنگ با دست خالی جلوی توپ جنگیدیم و ایستادگی کردیم، امروز هم به همان شکل ایستاده ایم.

ما از زندگی خود راضی هستیم و آرزمندم که پایه جمهوری اسلامی بلند باشد تا ما هم بتوانیم در زیر سایه او خدمت کنیم و به زندگی خود ادامه دهیم و از خداوند هم می خواهیم که امنیت کشور پر با جا باشد.

خدمات نظام اسلامی به مردم اهل حق بی نظیر است/ تا آخرین قطره خون پاسدار انقلابیم

عظیم زارعی نیز از بزرگان روستای دوشمیان و از ریش سفیدان اهل حق است.

وی به خبرنگار مرصاد گفت: مردم منطقه اهل حق نشین در اوایل انقلاب با سرپرستی سید نصرالدین حیدری از مرزهای قصر شیرین تا منطقه بمو را در اختیار داشتند و به صورت شبانه روزی از آب و خاکمان در برابر هجمه دشمن دفاع کرده و بیش از ۳۰۰ شهید و جانباز را تقدیم انقلاب کردیم. امروز هم در سنگر دفاع از انقلاب آماده ایم.

زارعی ادامه داد: منطقه اهل حق نشین ما اگر بگویم تا قبل از انقلاب اسلامی از کمترین امکانات رفاهی هم برخوردار نبود، دروغ نگفته ام بطوری که برای رفت و آمد با حیوان جا بجا می شدیم اما بعد از انقلاب خدمت رسانی به این مناطق آغاز شد و امروز شما مشاهده می کنید امکاناتی مانند ساخت مدرسه، جاده، مخابرات، امنیت منطقه آب و برق و سایر امکانات به شکلی مناسب در دسترس است.

وی افزود: جنگیدن وظیفه شرعی ما بود تا از ورود و تجاوز بیگانگان به داخل خاک و مملکتمان جلوگیری کنیم. ثمره ای دفاع را خوشبختانه در همین امکانات و امنیت حال حاظر مملکت دیده ایم و استفاده کردیم و کسانی هم که به شهادت رسیده و یا جانباز شده اند دولت به صورت ویژه ای به آن توجه می کند و این ارزششمند است.

عظیم زارعی با اشاره به تبلیغات سوء دشمن اظهار داشت: این تیلیغات کشور های غربی علیه ایران همیشه وجود داشته و بیشتر در میان مناطق کرد نشین انجام می شود اما حقیقت امر این است که از بدو انقلاب تا به امروز هیچ گونه کوتاهی از طرف نظام ایران در حق مردم اهل حق و بالعکس صورت نگرفته است.

وی در پایان تصریح کرد: هیچ کس به حرف دشمن گوش نمی دهد و از قدیم هم ضرب المثل داریم که (چشم برای دیدن است) بزرگان ما هم که روزگار قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را دیده اند این گواهی را می دهند که سطح فرهنگ و سواد مردم و همچنین امکانات رفاهی از بعد انقلاب برای ما فراهم شده است بی نظیر است و بدخواهان هم با این گونه تبلیغات نمی تواند تاثیر بر تفکر مردم بگذارند.

 

نظرات   

 
0 #1 سهيل 1393-03-16 21:53
البته كه پايگاه خبري الوند خبر مي بايست كه برود و از مردم گوران و قلخاني افرادي پيدا كند و مسائلي تحليلي و تخصصي از شرايط اجتماعي و اقتصادي با بحث قوميتها در سيستم نظام جمهوري اسلامي ايران را از زبان اينان به بحث بكشاند چرا كه اهل حق واقعي اينان مي باشند.
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly