یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار اصلی
نمایش از 30 خرداد 1398 بازدید: 327

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی:

اهانت‌‬ های امام جمعه شهر الوند خلاف قانون اساسی است

https://img9.irna.ir/d/r2/2019/06/17/4/156404078.jpg

تهران- ایرنا- معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی، ‌اهانت‌‬ های حجت ‌الاسلام مسعود مهدوی، امام جمعه شهر الوند‬ به جامعه موسوم به «اهل حق» را ناقض حق بر کرامت انسانی دانسته و این اهانت ها را زمینه ساز نقض نظم عمومی و اخلاق حسنه اسلامی برشمرد.

به گزارش روز دوشنبه معاونت حقوقی رئیس جمهوری، علی اکبر گرجی ازندریانی، افزود: اگرچه این آئین با شریعت رایج شیعه امامیه تفاوت‌‬ های چندانی دارد و در بین فقهای امامیه، نظرات راجع به آنها مختلف است، اما بسیاری از دین‬ پژوهان، پیروان اهل حق یا یارسان (دین یاری) را دارای مسلکی شهودی و وابسته و یا منشعب از مذهب شیعه جعفری می‌‬ دانند؛ با وجود این، چنانکه معروف است، اینان مردمانی اهل مدارا و بی آزارند که همواره به چارچوب های قانونی کشور احترام گذاشته‬ اند و حس حرمت‌‬ نهادن به عقاید مذهبی دیگران در نزد ایشان بسیار زیاد است.

وی‬ ادامه‬ ‬ داد: ‬ گفته شده است در خلال جنگ ایران و عراق، ۷۸۸ تن از پیروان این آئین در استان کرمانشاه به شهادت رسیده اند، هزار‬ و‬ ۵۹۸‬ تن جانباز شده‬ اند، و ۱۳۴ تن نیز در زمره آزادگان هستند.

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی اضافه‬ کرد: ‬حتی اگر با وجود‬ تنوع آرا درباره صحت و حقیقت عقاید اهل حق، باورمندان به این منظومه عقیدتی را از فرقه‌های مسلمانان و مشمول اصل ۱۲ قانون اساسی ندانیم، بر مبنای اصل ۱۴ قانون اساسی که مبتنی بر امر خداوند در آیه هشت‬ سوره ممتحنه است، «دولت جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان موظفند نسبت به افراد غیرمسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل کنند‬ و حقوق انسانی آنان را رعایت کنند». علی القاعده مقتضای عمل به ضوابط عالی فوق، این است که اصل آزادی عقاید و باورها در حق «اهل حق» رعایت شده و احترام عقاید و مقدسات آنها پاس داشته شود.

گرجی‬ افزود: همچنین از منظر حقوق معاهدات بین المللی با عنایت به ماده ۱۸ اعلامیه‬ جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی، سیاسی (مصوب ۱۹۶۶ م.) که دولت ایران به صورت بی قید و شرط به آن متعهد شده است، دولت باید آزادی اندیشه، عقیده و مذهب را برای همه شهروندان خود تضمین کند‬ و ایجاد محدودیت در این آزادی، جز به موجب قانون، آن هم در جهت حفظ امنیت عمومی، نظم، سلامتی اخلاق، و آزادی‌های اساسی دیگران ممکن نیست.

به گفته معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی، ‬ روشن است که هیچیک از قوانین موضوعه کشور، توهین به عقاید صاحبان عقاید متفاوت و محروم‌‬ سازی آنان از حقوق شهروندی را روا و مجاز نشمرده است و عدول از این موازین، موجب کسر حیثیت داخلی و بین المللی دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی  

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly