یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار اصلی
نمایش از 05 شهریور 1399 بازدید: 114

علی‌اکبر مردای نوازنده و مدرس پیشکسوت تنبور مطرح کرد؛

«کرمانشاه» به عنوان شهر «تنبور» انتخاب شود/هر جا «یارسان» هست منشا آن «دالاهو» است

https://static3.ilna.news/thumbnail/k6dd48bOt24n/zD2ly951Lbe1X4vBXmeYxnwvBKd2o-upCBoRpuXWWQ3xVYIwBtE8SJc5CgG8w1SR1HhaeHPcWe7Z4QQxwQ5aCQuC6bW65Yo2vzNA1A_oYcME-xuDHnCGIL88GkvFaMums2lp5Xzk-eHBnhR0v72AGlgUGoACo5X0XuOejRjZDSys4NdjIqNZJEQ6csj1vAj0CnQnC6txawo,/pic1598255980_1.jpg

علی اکبر مرادی(نوازنده و مدرس تنبور) گفت: اگر شهری را به عنوان شهر تنبور انتخاب کنند ممکن است اختلافاتی پیش بیاید و بهتر است کرمانشاه که مرکز استان است به عنوان شهر تنبور انتخاب شود.

به گزارش ایلنا، تیرماه سال جاری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از تکمیل پرونده ثبت دالاهو به عنوان شهر ملی تنبور و ارسال آن به وزارت میراث فرهنگی خبر داد. این خبر در بدو انتشار با انتقاداتی از سوی نوازندگان و پیشکسوتان تنبور شهرهای دیگر استان کرمانشاه همراه بود. خانه موسیقی از سال گذشته و با مطرح شدن این مساله در برخی محافل استانی نامه‌ای به استانداری کرمانشاه ارسال کرد و با توجه به خواست هنرمندان خواهان جلوگیری از این مساله شده بود. با مطرح شدن دوباره خبر فوق خانه موسیقی نامه‌ای به علی اصغر مونسان (وزیر میراث فرهنگی) نوشت و با ابراز مخالفت از تصمیم فوق و با توجه به اینکه استان کرمانشاه مهد رشد و خاستگاه تنبور در ایران بوده است، خواستار نامگذاری این استان یا شهر کرمانشاه به عنوان مرکز استان به نام شهر ملی تنبور گردید.

علی اکبر مرادی (نوازنده و مدرس پیشکسوت تنبور) در جلسه مشورتی که در خصوص این اقدام توسط خانه موسیقی برگزار شد، نظر خود را اعلام کرد.

علی اکبر مرادی، درباره نامگذاری شهرستان دالاهو به عنوان شهر تنبور گفت: حدود 8-9 ماه پیش این موضوع مطرح شد که من خارج از کشور بودم و به آقای سیدجلال الدین حیدری عرض کردم که اگر شهری را به عنوان شهر تنبور انتخاب کنند ممکن است اختلافاتی پیش بیاید و بهتر است کرمانشاه که مرکز استان است به عنوان شهر تنبور انتخاب شود.

مرادی افزود: دست اندرکاران و مسئولان کرمانشاه به دلایلی با این موضوع موافقت نکردند. من از این موضوع خبر نداشتم تا اینکه به ایران برگشتم و متوجه شدم میراث فرهنگی می‌خواهد شهر دالاهو را به عنوان شهر تنبور انتخاب کند. من فکر کردم که این می‌تواند قدمی برای ثبت جهانی تنبور در یونسکو باشد، قبول کردم. در آن جلسه هم عنوان کردم که چون تنبور در چند شهر رواج دارد آیا نمی‌شود نام چند شهر به عنوان شهر تنبور مطرح شود؟

این نوازنده پیشکسوت تنبور گفت: این یک کار جمعی دولتی بوده با شرکت استانداری، فرمانداری و میراث فرهنگی انجام شده است و در ضمن اعضای شرکت‌کننده در جلسه  مشورتی که  به سرپرستی آقای حیدری تشکیل شد بعد از آن هیچ اقدام دیگری مغایر تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مشورتی انجام ندادند. البته برخی از دوستانی که الان شاکی هستند بعد از آن جلسه مسائل دیگری با بعضی از مسئولین موسیقی استان مطرح کردند که کاملا مغایر با قول و قرارها و تصمیمات اتخاذ شده در آن جلسه‌ی مشورتی بود. ضمنا حضور من در جلسه مرداد ماه سال جاری که در میراث فرهنگی تشکیل شد برای این بود که من در منطقه دالاهو «خانه تنبور» را ساختم.

وی افزود: موضع من این است که اگر کرمانشاه به عنوان شهر تنبور شناخته شود خیلی خوب است. اما اگر قرار است فقط یک شهر اعلام شود بنظر من شهرستان دالاهو به دلیل مرکزیت تنبور گزینه اول است. نظر خود من این است اگر قرار است این ماجرا باعث اختلاف شود بهتر است هیچ شهری نباشد.

البته این نکته هم قابل توجه است که به من اعلام کردند شهرستان دالاهو به عنوان «شهر ملی ساخت تنبور» قرار است نام گیرد که در این صورت هیچ کارگاهی قدیمی‌تر از کارگاه گهواره در ایران وجود ندارد. هر جا یارسان هست منشا آن دالاهو است و هزار سال است که مقامات تنبور هم مربوط به این آئین است. بنظر من مخالفت با کلمه دالاهو مخالفت با کل جریان آئینی و عقیدتی تنبور است و اصل مقامات هم از اینجا سرچشمه گرفته است. اما اگر اینکه چند شهر به عنوان شهر تنبور شناخته شود هم خیلی خوب است.

 

برگفته از خبرگزاری ایلنا

 

علت مخالفت با کلمه دالاهو چیست؟

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛ علی اکبر مرادی نوازنده و مدرس تنبور گفت : مخالفت با کلمه دالاهو مخالفت با کل جریان آئینی و عقیدتی تنبور است و اصل مقامات هم از اینجا سرچشمه گرفته است. اما اگر چند شهر به عنوان شهر تنبور شناخته شود هم خیلی خوب است.

او درباره نامگذاری شهرستان دالاهو به عنوان شهر تنبور گفت : حدود ۸ ـ ۹ ماه پیش این موضوع مطرح شد که من خارج از کشور بودم و به آقای سید جلال الدین حیدری عرض کردم که اگر شهری را به عنوان شهر تنبور انتخاب کنند ممکن است اختلافاتی پیش بیاید و بهتر است کرمانشاه که مرکز استان است به عنوان شهر تنبور انتخاب شود.

مرادی افزود: دست اندرکاران و مسئولان کرمانشاه به دلایلی با این موضوع موافقت نکردند. من از این موضوع خبر نداشتم تا اینکه به ایران برگشتم و متوجه شدم میراث فرهنگی می‌خواهد شهر دالاهو را به عنوان شهر تنبور انتخاب کند. من فکر کردم که این می‌تواند قدمی برای ثبت جهانی تنبور در یونسکو باشد قبول کردم. در آن جلسه هم عنوان کردم که، چون تنبور در چند شهر رواج دارد آیا نمی‌شود نام چند شهر به عنوان شهر تنبور مطرح شود؟

این نوازنده پیشکسوت تنبور افزود: این یک کار جمعی دولتی بوده با شرکت استانداری، فرمانداری و میراث فرهنگی انجام شده است و در ضمن اعضای شرکت کننده در جلسه مشورتی که به سرپرستی آقای حیدری تشکیل شد بعد از آن هیچ اقدام دیگری مغایر تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مشورتی انجام ندادند. البته برخی از دوستانی که الان شاکی هستند بعد از آن جلسه مسائل دیگری با بعضی از مسئولین موسیقی استان مطرح کردند که کاملا مغایر با قول و قرار‌ها و تصمیمات اتخاذ شده در آن جلسه‌ی مشورتی بود. ضمنا حضور من در جلسه مرداد ماه سال جاری که در میراث فرهنگی تشکیل شد برای این بود که من در منطقه دالاهو خانه تنبور را ساختم.

او افزود: موضع من این است که اگر کرمانشاه به عنوان شهر تنبور شناخته شود خیلی خوب است. اما اگر قرار است فقط یک شهر اعلام شود به نظر من شهرستان دالاهو به دلیل مرکزیت تنبور گزینه اول است. نظر خود من این است اگر قرار است این ماجرا باعث اختلاف شود بهتر است هیچ شهری نباشد. البته این نکته هم قابل توجه است که به من اعلام کردند شهرستان دالاهو به عنوان «شهر ملی ساخت تنبور» قرار است نام گیرد که در این صورت هیچ کارگاهی قدیمی‌تر از کارگاه گهواره در ایران وجود ندارد. هر جا یارسان هست منشا آن دالاهو است و هزار سال است که مقامات تنبور هم مربوط به این آئین است. به نظر من مخالفت با کلمه دالاهو مخالفت با کل جریان آئینی و عقیدتی تنبور است و اصل مقامات هم از اینجا سرچشمه گرفته است. اما اگر اینکه چند شهر به عنوان شهر تنبور شناخته شود هم خیلی خوب است.

 

برگفته از باشگاه خبرنگاران جوان

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly