یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار ویژه
نمایش از 18 خرداد 1392 بازدید: 62165

بعد از ظهر روز جمعه مورخه 92/03/17 مجلس بزرگداشت شهید یارسانی "نیکمرد طاهری" در شهرستان صحنه با حضور سیل بسیار عظیمی از یارسانیان با شکوه و جلال تمام برگزار شد. در این مراسم سرورانی به ارائه سخنان، اشعار و کلام ها پرداختند تا سببی باشد برای شادی روح آن عزیز و تسلی خاطر بازماندگان.

 

در ادامه جمعیت با شاخه گلهای که در دست داشتند پشت سر گروه ی تنبورنواز با شور و حال خاصی با ذکر کلام به سوی مزار آن شهید والا مقام به راه افتادند. بر سر مزار آن شهید بعد از ذکر فاتحه یاری، آقای طیب طاهری پسر عموی شهید به سخرانی پرداخت و اسمتداد احقاق حق یارسانیان را خواستار شد. سپس مردم شریف و غیور یارسان که همه خود را داغدار و صاحب عزا می دانستند، خانواده شهید را تا درب منزل با ذکر کلام و تنبور مشایعت نمودند. متن سخنرای بدین شرح است:

 

اول آخر يار

پيرموسی مه‌ره‌موَ:

ميَردان  هه‌راسان                                          ميَردان مه‌گيَلَان سه‌فت  هه‌راسـان

پيَشه‌وا پيَشه‌ن ئه‌و که‌س بیَ که‌سان                 ئيـقرارشان که‌رد به‌نشـان به‌ســان

توَمشان شـه‌نه‌ن ميوه‌شــان ره‌سـان                ميَردان زات ويَـش گـردی مـه‌ناسـان

فه‌ردا روَی حساو رای حه‌ق په‌ره‌سان                مه‌يَون ئه‌و هوزوور ده‌سان وه ده‌سان

رسیدن در بودنی که شدن در پی آن است، زمانی حاصل خواهد شد که تو از قبل سالها برای آن ریاضت کشیده باشی. ریاضتی که هزینه نام دارد و تو برای آرمان و اندیشه ات به عنوان یک ابر انسان پرداخت می کنی و در نهایتِ این هزینه واژه‌ي رنگین شهادت زیبنده‌ي تو خواهد شد، چرا که به خاطر تفکر و اندیشه ات جان نساری کرده ای.در ادبیات سیاسی و جامعه شناختی بین المللی خود سوزی نهایت اعتراض است، چرا که تنها راهکار باقی مانده در نوع مسالمت آمیز آن می باشد. خود سوزی به خاطر تفکر خود کشی نیست، و البته ایجاد این شبهه فقط از سوی تاریک اندیش و ظلمت گرا می باشد که خود فروخته تاریکی نیز در نشر آن سهیم است و سفیر این تاریکی باختنی را شرح می کند که بی غیرتی یکی از تعاریف آن می باشد. باختن به انسانیت، به حق و حقیقت، به پیرانی که اگر مصلحت و رخ زردی می داشتند دیگر پیر خطاب نمی شدند تا ما اکنون پیشوند "یا" را به اول اسم آنها اضافه کنیم.

همانگونه که تمام دنیا می دانند و بارها گفته شده، تفکر یاری مبتی بر صلح، آرامش، انسان دوستی و آشتی طلبی است، پس به همین خاطر اگر اعتراضي می باشد به شکل رویارویی و مقابله نمود پیدا نمی کند. صحبت بر سر این مسئله است که جامعه یارسانی در قانون اساسی و حتی در آئین نامه های داخلی( نظام جمهوری اسلامی ایران ) هم رسمیت ندارد و به آن اعتراف نمی شود. نه سهمی از قدرت، نه سهمی از ثروت و نه سهمی از خدمات و منابع درآمدی، که شرح و بسط این موضوع یعنی فقر یارسانی از هر لحاظ، و البته یارسانی به خاطر عزت نفس هیچ گاه مقابله نداشته و ندارد. با اینکه یارسانی جزء شریف ترین و اصیل ترینِ مردمان ایرانی بر اساس واقعیت جامعه شناختی و متون کلامی به حساب می آیند. اما در طول مدت سه دهه‌ي گذشته بیشترین هجمه ها را به خود دیده. از تفتیش عقاید گرفته تا گزینش هایی که غرور و عزت یارسانی را جریحه دار می کند و تا خود سانسوری نباشد و رنگ نبازی هیچ گاه تو را نخواهند پذیرفت. قضیه به این هم ختم نمی شود. آزار و اذیت هایی که سربازان یارسانی در پادگان ها و پاسگاه ها می بینند و بدون آنکه به اعتقادات وی وقعی گذاشته شود، با غرض و دیدی تبعیض آمیز با او برخورد می شود و باز متأسفانه این تبعیض ها و هجمه ها که یارسانی را منزوی و طرد کرده به اینجا هم ختم نمی شود. جراید و روزنامه های کثیر الانتشار با نشر اکاذیب و دادن بهتان و افترا از هیچ کوششی فرو گذار نبوده و هر از چند گاهی این رفتار غیر انسانی و شرم آور را پیشه کرده و ناموس و شرف یارسانی را با مقاله ها و گزارش هایی کذب و بهتان هایی غیر واقع به باد تمسخر گرفته. دیگر استحاله، مشتبه سازی و سایر موارد از این دست پیشکش. و از آنجایی که هیچ تفکر و جامعه ای نیست که خالی از نیرو های خود باخته باشد، پس شنیع تر و غیر انسانی تر نیز با نشر شایعه هایی کذب توسط همین عده‌ي رنگ و رو رفته که مایه از چهارده بدانی دارند، ایجاد بستر ناخوشایند آشفتگی و تحقق نبخشیدن به آرمان ها و ارزش های یاری کرده، که بابت این امر می بایست که شرمنده‌ي انسانیت شد.

به اعتقادات یارسانی توهین می شود و با زور، غرور کیومرث هایی را می شکنند، و این یعنی توهین به انسانیت که دل هر انسانمداری با هر بینشی را ریش خواهد کرد که چرا سلب اختیار و آزادی شده. و دیگر این بحث مربوط به ایشان و خانواده وی نخواهد بود. رضوی هایی به تنگ می آیند و آرمان تفکر یارسانی یعنی یاری یاوری را لحاظ می کنند و نیکمردهایی که شهادت نصیبشان می گردد، و این تازه نیست. در آخر سؤال می شود که ما یارسانیان در این آب و خاک چه جایگاهی داریم؟ حق ما در این آب و خاک چه تعریفی پیدا می کند؟ تکلیف ما چیست؟ تا کی باید به نخست وزیر و رئیس جمهور و مجلس شورا ... مراجعه کنیم و احقاق حق هم نشود و وضع همانی باشد که هست. تا کی باید شاهد این گونه بی قانونی ها باشیم؟ همان گونه که در بیانیه‌ي مطرح شده آمد، جامعه یارسانی خواستار دستور مقام رهبري برای پیگیری و حل و فصل نهایی این مشکل است که تا دیگر، خودسوزی ها و شهادت های بیشتری شکل نگیرد، چرا که یارسانی یعنی غیرت، یعنی مردانگی و عزت نفس.

 

طيب طاهري

 

-----------------------------------------------------------------

" target="_blank">فیلم سخنرانی را می توانید از یوتیوپ مشاهده کنید

----------------------------------------------------------------

 

پیرو بیانیه مورخه 1392/03/16، طومار پارچه ای بزرگی به مساحت 6 متر(6*1) که به صورت پشت و رو می باشد (یعنی 12 متر) گردآوری شده که با هزاران امضاء اعضای جامعه یارسان رنگین و با خون خود بر آن مهر تأیید زده اند. تصاویری از طومار:

 tomar1

tomar2

tomar3

tomar4

 

 ----------------------------------------------------------------------

">فیلم طومار امضا شده را می توانید از یوتویپ مشاهده کنید. 

-----------------------------------------------------------------------

 

نظرات   

 
+5 #1 یار بهرام 1392-04-02 11:19
این حقیر گرچه هنگام امضای طومار حضور نداشتم ولی از همین جا امضای کوبنده خود را به خیل عظیم امضاهای آن طومار اضافه میکنم
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly