یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار ویژه
نمایش از 24 مهر 1392 بازدید: 391336

dskgs12 1 

امروز سه شنبه 23 مهرماه 1392 نمايندگان منتخب يارسان و ساير بزرگان ايلات و طوايف كرمانشاه در سالن كنفرانس استانداري كرمانشاه با آقاي هاشمي رفسنجاني ديدار و گفتگو داشتند.

پس از قرائت قرآن، جناب آقاي اشرفي اصفهاني و سپس سيد احمد عزيزي و رسول آزادي از جانب قوم لك به سخنراني پرداختند.سپس سيد فرزاد افضلي به نمايندگي از مردم يارسان به شرح اوضاع و احوال اين قوم پرداخت. ايشان پس از خير مقدم خاندانهاي يارسان را بر شمرد و تفكر و ايده ئولوژي حاكم بر رفتار اعتقادي يارسان را به اختصار ارائه كرد و اينكه در اين انقلاب در كنار ساير اقوام و مردم ايران زمين متحمل هزينه‌هاي جنگ و تشريك مساعي در تمام زمينه ها شده اند اما متأسفانه از كوچكترين حقي برخوردار نيستند. اجحاف و تبعيض به يارساني به كرات و هميشه شكل مي گيرد اما كسي هم نيست كه جوابگو باشد.. اخطار پياپي مجري و ساير افرادي كه كنترل اوضاع را در دست داشتند مبني بر تمام كردن صحبت، جناب افضلي را از كوره به در كرد و نسبت به اين شرايط اعتراض نمود كه چرا مانع از ارائه‌ي مطالب مي گردند، كه با اشاره‌ي جناب آقاي رفسنجاني ادامه‌ي صحبت ايشان با ذكر صلواتي ميسر گشت.

آقاي عزالدين الماسي نيز از جناب رفسنجاني درخواست ساخت گنبدي براي يار محمد خان كرمانشاهي كردند.سپس آقاي كيومرث محمدي به نمايندگي از برادران اهل سنت وضعيت اقتصادي و كم آبي استان را مطرح نمودند كه ايشان نيز بحث يارسان و اينكه در كنار اين قوم به خير و خوشي سالهاي سال است كه زندگي كرده اشاره داشتند و اين از شعور بالاي مردمان منطقه حكايت دارد. همچنين به عدم رعايت اصول قانون اساسي و بحث زبان مادري و عدم اجازه براي كاربردي كردن آن و عدم مساوات بين مردمان و اقوام ايران زمين اشاره كردند .

ساير سخنرانان اين جلسه آقاي علوي از ايل كاكاوند بودند كه به مشكلات اقتصادي اشاره داشتند،‌آقاي پرويز عزيزيان از گيلانغرب ، آقاي مصطفي محمدي از پاوه ، افشين كرمي از گيلانغرب بود.

سپس جناب آقاي رفسنجاني مطالب را از وجود نيروهاي راديكال و تند روي افراطي پيگري كردند و در ضمن صحبتها عنوان نمودند كه در پيكره‌ي نظام افرادي هست كه با افراطي گري سعي در ايجاد رنجش و انشقاق دارند كه اين زننده و زشت است. همچنين خاطر نشان ساختند كه اين نيروها از ابتداي انقلاب بوده و هم اكنون نيز موجود است و يك واقعيت است، سپس به پيامبر اكرم و قرآن اشاره فرمودند كه با زور نمي شود كسي را سر راه درست آورد، چرا كه اين دستور اسلام ناب است و اسلام ناب فقط دعوت به اصلاح مي كند، حال شخص مختار است كه بپذيرد يا نه. سپس به پروژه‌ي آبرساني دشت ذهاب اشاره فرمودند كه طرح آن توسط يكي از مهندسين كرمانشاهي بوده، و در اين بين نوشته اي به دست ايشان داده مي شود كه مهندس طرح يعني فيروز تيموريان در جلسه مي باشد و اين باعث گرديد تا تعارفي مابين ايشان و آقاي رفسنجاني كه با كف زدن حاضرين خاتمه پيدا كرد شكل بگيرد.

در خاتمه متني كه از قبل توسط جناب آقاي طيب طاهري نوشته شده بود به امضاء يارسانيان جلسه رسيد و توسط مهندس فيروز به جناب رفسنجاني داده شد.

b23m

متن نامه :«بسمه تعالي»رياست محترم تشخيص مصلحت نظام حضرت آيت ‌ا.. هاشمي رفسنجاني

سلام عليكم


با احترام و تحيّت به حضور مبارك حضرتعالي و ضمن خوش آمدگويي به استان كرمانشاه، شرح مشكل اساسي استان را به عرض مي رسانيم. از آنجايي كه يكي از اهداف سفر، بررسي اوضاع ، مشكلات و ملاقات با مردم استان است، و نيم بيشتر مردم اين استان يارسان(اهل‌حق) مي باشد، فلذا بايسته است كه به اين مهم بيشتر عنايت گردد.

اين قوم (يارسان) بيشترين هجمه‌ها و تبعيض‌ها را در اين سه دهه از عاملان اجرايي خودكامه به خود ديده، و اين نامهرباني‌ها در اين اواخر به اوج خود مي‌رسد تا سه تن از عزيزان يارسان (1- حسن رضوي مقابل فرمانداري همدان 1392/3/14 2- نیکمرد طاهری مقابل فرمانداری همدان 1392/3/15 3- محمد قنبری مقابل مجلس شورای اسلامی 1392/5/5 ) پيكر خود را به نشان اعتراض به آتش بكشند.

در پي اين حوادث، طوماري با امضاء عديده‌اي از نمايندگان يارسان به ضميمه‌ي نامه و عريضه‌اي به بيت رهبري ارائه داده شد، همچنين درخواست ملاقات و استمدادي به رئيس جمهور وقت آقاي روحاني، و مكاتبه با نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اما متأسفانه تا كنون منتج به جواب نشده است. فلذا به جهت شرح تاريخي اين تظلم خواهي و استمداد، به فحواي عريضه‌ي ارسالي بيت رهبري اشاره مي شود تا علت عدم پاسخگويي به جمعيت ميليوني يارسان را پيگير شويم:

با اينكه يارسان (اهل حق) به عنوان يكي از اقوام نژاده‌ي ايراني- علاوه بر داشتن تفكري جهان‌شمول و انسان‌مدار- ارزش خاك و نوستالژي را به اعتقاد تبديل كرده، اما متأسفانه به ناحق در سرزمين آبا و اجدادي خود بيگانه است . ميهن پرستي را به اثبات رسانيده، و در مبارزه عليه امويان و عباسيان ، مقابله با عثماني و رشادت‌هاي اين قوم در قبل و بعد از جنگ چالدران ، همكاري و همياري با نادرشاه افشار ، مبارزه با اشغالگري‌هاي روس و انگليس در منطقه، رشادتهاي كم نظير جوانان يارساني در هشت سال دفاع از ميهن، دلاوري مردم بومي از زن و مرد در اين جنگ و پس از آن ... پيش قدم بوده. در مشاركت‌هاي سياسي ، انتخابات، سازندگي ، تشريك مساعي در تمام عرصه‌هاي مالياتي حرف اول را در منطقه زده است، اما در تقسيم منابع، نه سهمي از قدرت، نه سهمي از ثروت و نه سهمي از خدمات و منابع درآمدي عايد وي شده، و جز در بنگاه‌هاي خصوصي ، كشاورزي و مشاغل آزاد، از اين سرزمين جائي ديگر ندارد، و اين در حالي‌ست كه اگر گزينش بر اساس شايستگي و لياقت باشد، پس هيچ يارساني نخواهد بود كه پست‌هاي كليدي و طراز اول مديريتي به ايشان سپرده نشود، چراكه صادق و پرهيزگار است.

اين اجحاف و تبعيض به دو دليل مي باشد: يكي وجود نيروهاي جزم انديش و خودمحور كه به غير از خود جملگي را در ضلالت مي‌بيند! و اگر همانند او فكر نكني، پس گناهكاري و بايد طرد شوي ، ديگر اينكه اسم يارسان نه در قانون اساسي و نه در قوانين مجريه‌ي ديگر- حتي به شكل بخشنامه- نيز نيامده است. پيامد ديگر اين اجحاف اين است كه اگر كسي به اين قوم و جماعت چندين ميليوني اهانتي بكند و حقوق آن‌را پايمال كند، استنادي نيست كه توسط آن بتوان احقاق حق كرد و شكايت نمود، و اين در حالي‌ست كه در بند 14 از اصل سوم و اصل سي و چهارم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده كه تمام شهروندان اين سرزمين به طور يكسان مي توانند از دادگاه و قاضي استمداد و احقاق حق كنند. اتفاق افتاده كه دادخواست خاطي به دادگاه برده شده، اما ناديده گرفته مي شود! چراكه يك طرف پرونده يارساني است و طرف ديگر مثلاً يك روحاني، و اين رويه‌اي غير اسلامي و غير قرآني است كه در آيه‌ي 18 از سوره‌ي ممتحنه كه مي فرمايد: «خدا شما را از نيكي كردن و عدالت ورزيدن با آنان كه با شما در دين نجنگيده‌اند و از سرزمينتان بيرون نرانده‌اند باز نمي دارد. خدا كساني را كه به عدالت رفتار مي كنند دوست دارد» به آن اشاره شده است كه در اصل چهاردهم قانون اساسي هم گنجانده شده و دولت جمهوري اسلامي را مؤظف نموده كه حتي نسبت به افراد غير مسلمان هم با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامي عمل نمايد و حقوق انساني آنان را رعايت كند، در حالي كه يارساني اساس و خمير مايه‌ي اسلام ناب است. نمونه‌ي اين نامردمي‌ها و تضييع حقوق يارساني در دادگاه‌ها بسيار است، آنجا كه شهادت يارساني در دادگاه را رد و نقض مي كنند، و شنيع‌تر اين‌كه در پرونده‌اي طرف مقابلِ يارساني را قصاص نمي كنند! و باز مي توان به اصل 19 اشاره كرد كه ناديده گرفته مي شود و اصل 20 كه مي گويد همه‌ي افراد ملت از حمايت يكسان برخوردارند، اما اين حمايت در اينجا به ثمن بخس فروخته مي شود.

انقلاب اسلامي در سال 1357 با حمايت همه‌ي مردم ايران به پيروزي ‌رسيد، و بر اساس اسناد موجود، جامعه‌ي يارسان سهم بسزايي در اين انقلاب داشته، اما متأسفانه از تمام ادارات و ارگان‌هاي دولتي به صرف يارساني بودن پاكسازي و اخراج مي شود، و اگر چنانچه مي ماند يا متخصص بوده و يا اينكه هويت و كل موجوديت اعتقادي خود را انكار و نفي مي‌كند.

جوان يارساني تا دهه‌ي هفتاد از ورود به دانشگاه محروم بوده، زيرا گزينش و خودسانسوري پيش روي داشته و چون عاقبت تحصيل خود را در بي سرانجامي و گزينش و عدم استخدام مي ديده، با وجود داشتن استعدادهاي بي نظير از ادامه‌ي تحصيل سر باز مي زده و مي زند، و اين رويه‌ي ناپسند، يعني گزينش كه خلاف اصل 23 قانون اساسي است، باعث گرديده تا ما با جامعه‌اي از هر لحاظ فقير مواجه شويم.

يارساني به خاطر كل شيوه‌ي فكري و اعتقادي خود همچنان مورد بازخواست قرار مي گيرد، و مجبور به انجام تكاليف غير ديني خود مي شود. اين مهم در پاسگاه‌ها و پادگان‌ها براي سربازان يارساني شدت بيشتري دارد، و مي توان چندين صفحه از اين خيره سري ها را كه به درگيري هم انجاميده، سجل كرد.

يارسان نماينده اي در مجلس به جهت حمايت از حقوق خود و مردمش كه جمعيتي بيشتر از چندين ميليون دارد ندارد، و اين خلاف اصل 20 قانون اساسي است كه عنوان مي كند همه‌ي افراد ملت از حمايت يكسان برخوردارند، و در اصل 19 گفته شده كه مردم ايران از هر قوم و قبيله، رنگ و زبان ... از حقوق مساوي برخوردارند، و اين مساوات و عدالت در اينجا باز مفهوم خود را بكلي از دست مي دهد و خلاف قانون ، دين و انسانيت عمل مي‌شود.

در مطبوعات كثيرالأنتشار مقاله‌هايي كذب و توهين آميز عليه يارساني نوشته مي شود و چون يارساني از داشتن نشريه محروم است و در عين حال هيچ نشريه‌اي هم به دليل محدوديت نمي تواند از يارسان چاپ و حمايت كند، در نتيجه تمام اين توهين‌ها و تحقيرها بي پاسخ مي ماند.

به كتاب‌هاي يارساني اجازه‌ي چاپ و نشر داده نمي شود، كه حقير در اين خصوص شكايتي چندصد صفحه‌اي دارم و وضعيت اين درد را در يك جمله خلاصه مي كنم كه چندين برابر زحمت پژوهش و نوشتار را مي بايست براي چاپ و نشر كشيد، چراكه يارساني مجوز ندارد و مي بايست كه سانسور شود و چون سانسور مي شود، در نتيجه از امكانات و ظرفيت‌هاي موجود هم نمي تواند استفاده كند و اگر فعاليتي فرهنگي هست، به شكل زير زميني مي باشد و اين در سرزميني اسلامي كه يكي از اصول آن عدالت است، قبيح خواهد بود.جامعه يارسان در دو بند مطالبات خود را به اختصار به عرض مي رساند:

رعايت و انجام اصول بند 9 از اصل 3 ، اصل14 ، اصل 15 ،اصل 19 ،اصل 20،اصل 23 قانون اساسي.

در تدوين و تصحيح آتي قانون اساسي نام يارساني در اصل 13 گنجانده شود و تا آن زمان رسميت دادنِ به يارساني به شكل بخشنامه لازم‌الأجرا تعريف گردد.

فلذا با عنايت به اينكه جايگاه حضرتعالي، مقام رفيع رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام است، و مصلحت نظام نيز با استناد به آيات مبارك قرآن كريم و اساس اسلام كه رئوف بالعباد و مهربان به شهروندان مي‌باشد، از محضر اين مقام محترم درخواست رسيدگي و جهت آرامش جامعه يارسان و وحدت ملي- قومي امر به اعلام نتيجه‌ي نهايي داريم.با تشكر

جامعه‌ي يارسان

 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly