یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط سام دسته: اخبار ویژه
نمایش از 29 مهر 1392 بازدید: 1922

 

 پس از آنكه در ابتداي تابستان امسال سه كس از يارسان به خاطر اجحاف‌ها و نامردمي‌هاي برخي از عوامل سيستم حكومتي جمهوري اسلامي ايران در طي سه دهه‌ي گذشته تن خود را به آتش كشيدند تا زنگ خطري باشد براي خود محور و خودكامه، نامه‌نگاري‌ها و بروكراسي به مقامات طراز اول كشوري شروع مي شود. در اين بين مي‌توان به ارائه‌ي طومار و عريضه با امضاء هزاران يارساني به بيت رهبري ، و همچنين درخواست ملاقات و استمداد از آقاي روحاني رئيس جمهور وقت، مكاتبه و رايزني‌هاي حضوري با نمايندگان مجلس، مكاتبه با نهادهاي اطلاعاتي هر استان اشاره كرد. اما متأسفانه تا كنون جوابي دريافت نشده و هيچ كدام از اين نامه نگاريها منتج به نتيجه نشده است، بر عكس در خلال اين نامه نگاريها توهين و تمسخر نيز جايگزين جواب مي‌شود و روزنامه‌ي جام جم وابسطه به صدا و سيما كاريكاتوري از ماوقع جريان را در تاريخ يكشنبه 13 مرداد ارائه مي‌دهد.

آقاي رفسنجاني در سه شنبه هفته گذشته به كرمانشاه مي‌آيند تا دعوتي از سران ايلات و قبايل به عمل آورد، كه يارسان در جلسه به قرائت نامه‌اي احقاق حق كرده و شمه‌اي از ناملايماتي كه برايش زخم شده را بيان مي كند، كه در آخر منتج به پاسخ صريحي از جانب ايشان نمي گردد.

پس از آنجايي كه نظام جمهوري اسلامي ايران بر اساس اسناد و قرائن موجود حقوق شهروندي جامعه‌ي يارسان را ناديده مي گيرد، و توهين، تحقير، اجحاف و تبعيض... را به حد غير معمول رسانيده، و قصور و اهمال‌كاري خود را در نهايت قرار داده‌است، و از آن سو نشان دادن منطق و درك گفتمان يارسان و عدم دريافت جواب، باعث مي‌گردد تا اين جامعه‌ ناگزير شود از ظرفيت قانوني خود، يعني اصل 27 قانون اساسي كه عنوان مي دارد:

(تشكيل اجتماعات و راهپيمائي‌ها، بدون حمل سلاح به شرط آنكه مخل به مباني اسلامي نباشد آزاد است ).


استفاده كند، و طبق تعريف اين اصل در روز يكشنبه1392/7/28 ساعت 10 صبح مقابل ساختمان مجلس شورا واقع در بهارستان تجمعي آرام داشته باشد، تا بلكه جمعيت ميليوني يارسان به مسئولين برسانند كه به عدالت عمل كردن لازمه‌ي رفتاري هر دولتمردي است.

اما شب قبل از جانب نيروهاي امنيتي به خاطر اضمحلال، به زعماي قوم خبر داده مي شود كه قرار ملاقاتي با مسئولين و نمايندگان مجلس رأس ساعت 3 بعداز ظهر ترتيب داده شده است و احتياجي به تجمع نيست، و از آن طرف نيز تمام خيابانهاي منتهي به ميدان بهارستان را با نيروهاي امنيتي و پليس تحت پوشش قرار داده و هر كسي را كه شباهت به يارساني داشته و به وي مضنون بوده‌اند را دستگير و روانه‌ي اوين مي كنند. از اين رو هيچ يارساني پايش به ميدان بهارستان هم نمي خورد، چراكه قبل از آن بازداشت شده است. بر اساس احتمالاتي كه از افراد جمع‌بندي مي شود زيادتر از پنجاه كس در اين بين دستگير مي‌شوند و به بازداشتگاه اوين روانه مي‌گردند.


ادامه خبر پس از غروب همين روز


سادات معظم به نمايندگي از يارسان رأس ساعت 3 به جهت ديدار با مسئولين روانه‌‌ي مجلس شورا مي شوند و در آنجا با جناب آقاي لاريجاني به صحبت مي‌نشينند. از فحواي مطالب اينچنين بر مي‌آيد كه جلسه‌اي در خور و مورد رضايت داشته‌اند و آقاي لاريجاني رياست محترم مجلس قول پيگيري و حل و فصل مشكلات يارسان را داده است.
از طرف ديگر نيروي انتظامي با گرفتن تعهد از بازداشت شده‌ها مبني بر اينكه بار ديگر تجمعي شكل ندهند آنها را آزاد كرده كه در اين بين افرادي هم بوده كه از دادن تعهد خودداري نموده و در زندان مانده اند.

 

 

 

 

 

 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly