یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار ویژه
نمایش از 26 خرداد 1393 بازدید: 2186

http://www.newslaw.ir/images/newsread/1393/03/24/lW1402738803.jpg

پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کرمانشاه:

نشست منتخبان اهل حق استان با مشاور ارشد رییس جمهور در امور اقوام و مذاهب، با حضور مهندس ابراهیم رضایی بابادی استاندار و آقای آزرمی معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه در محل سالن شهدای دولت برگزار شد.

شنیده ها حکایت از آن دارد که در این نشست، عموم منتخبان اهل حق استان؛ از تمام تیره ها و دوده ها، حضور داشته و جلسه، با برنامه ریزی و نظم بسیار مناسبی دنبال گردیده که رضایت قاطبه هم استانی های اهل حق را نیز به دنبال داشته است. جا دارد از مدیریت و برنامه ریزان این نشست، تقدیر ویژه به عمل آید.

 

به گزارش نوبهارنیوز:

 این نشست که در فضایی صمیمی برگزار گردید بسیاری از مسایل جامعه اهل حق استان که سالها بود زمان و مکانی برای بیان آن وجود نداشت مطرح و آقای یونسی با حوصله تمام به سخنان منتخبین یارسان گوش فرا داده و در پایان پاسخ دادند. از جمله مواردی که خواست جامعه اهل حق بود رفع موانع حضور جوانان تحصیلکرده این جامعه در ادرات و نهادهای دولتی و برداشتن موانع گزینشی بود . که دستیار ویژه رئیس جمهور قول مساعد دادند این موارد را بررسی و در رفع آنها تلاش نمایند. ایشان گفتند: نه حضرت امام نه رهبر معظم انقلاب و نه قانون اساسی مخالف این خواسته ای شما نیست اما برخی سعی میکنند سلیقه خود را در جامعه سرایت داد و حاکم کنند که باید مرتفع گردد.

آقای یونسی در این نشست به فضایل امیرالمومنین حضرت علی (ع) پرداختند.

در ابتدای این مراسم استاندار کرمانشاه و آقای آزرمی ضمن خیر مقدم  به تلاشهایی که در خصوص رفع موانع موجود انجام گرفته بود اشاراتی داشتند.

 

پورتال روابط عمومی استانداری کرمانشاه، مشروح سخنان مشاور ارشد رئیس جمهور را به شرح ذیل، منتشر نموده است:

صبح امروزیکشنبه مورخ 25 خردادماه منتخبین اهل حق استان با حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب در محل سالن شهدای دولت استانداری نشست و دیدار داشتند.

علی یونسی در این نشست با اشاره به اینکه اختلاف اساسی بین مسلمین وجود ندارد و همه در اصول دین و اشتراکات دینی و مذهبی یکسان هستند٬افزود:خوشبختانه دین مبین اسلام با جریان های فکری که زیر چتر خود دارد همه به اصول اصلی و مبانی دینی اعتقاد راسخ دارند و اگر شبهه ای هست بایستی با برگزاری چنین نشست هایی رفع ابهام گردد.

وی گفت:معارف اسلامی و الهی دین اسلام همه بر وحدت و اتحاد در درون جامعه مسلیمن تاکید داشته اند .

علی یونسی در ادامه سخنان خود به خصائص و ویژی گی های اخلاقی و بی نظیر امام علی (ع) در تاریخ بشریت اشاره کرد و گفت:بدون تردید امام علی (ع) از معجزات تاریخ بشریت است که ازجانب مظالم زمانه خویش مورد بغض و کینه دشمنان اسلام قرار می گرفت ولیکن از این امام همام همچنان به عنوان محبوب ترین شخصیت جهان بشریت نام برده می شود.

وی علی (ع) را آیت و تجلی نور خدا دانست  و گفت:بنا به فرموده معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) که بیان داشتند" اگر جامعه اهل حق علی (ع)را  نماد حق می دانند ما هم اهل حق هستیم"  حکایت از آن دارد که مولا علی (ع) جایگاه اعظمی در بین پیروان دین اسلام و حتی  دیگر پیروان ادیان الهی دارا می باشد.

وی حضرت علی(ع) را محبوب ترین شخص جامعه بشریت دانست که حتی غیر مسلمانان و خداناشناسان نیز او را به دلیل ویژگی های منحصر به فردش دوست دارند.

وی عشق به امام علی (ع) در بین جامعه اهل حق را عشق به وحدت اسلامی برشمرد و گفت:قطعا عشق جامعه اهل حق به امام علی (ع) ریشه در اشتراکات عمیق و ناگسستنی اصول دین دارد که در بین همه جریان های فکری اسلام جاری و ساری است.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور مذاهب و اقوام در این نشست ضمن به حق خواندن توقعات و خواسته های جامعه اهل حق، گفت: هیچ یک از خواسته های شما خارج از ظرفیت نظام نیست و همه آنها باید عملی شود.

وی برلزوم تعامل بیشتر با جامعه اهل حق، بیان معارف آنها و آگاهی دادن به جوانان این جامعه تاکید و تصریح کرد: برخی از مشکلات جامعه اهل حق دلایل فرهنگی و اجتماعی دارد.

وی گفت: بنیان های اعتقادی جامعه اهل حق که به طور گسترده در معارف دینی شیعه و اهل سنت هم آمده‘همه ما عقیده داریم که علی(ع) و حق از یکدیگر جدا نیستند.

شایان ذکر است در این نشست برخی از منتخبین اهل حق استان به پیگیری مطالبات خود پرداختند و دستیار ویژه رئیس جمهور نیز با استماع سخنان آنان خواستار رفع مشکلات این افراد در سطح استان و کشور شد.

 

خبرگزاری ایسنا:

یونسی: سخت‌گیری‌ به جامعه اهل حق از اراده حکومت نیست

دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب معتقد است، برخی سخت گیری هایی که به جامعه اهل حق می شود ناشی از اراده حکومت نیست و از سوی برخی افراد خود سر اعمال می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه کرمانشاه، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در دیدار با جامعه اهل حق استان کرمانشاه اظهار کرد: تا کنون نشست های متعددی با جامعه اهل حق داشته ام، اما هیچ کدام به خوبی این دیدار نبوده و شناخت متفاوتی نسبت به این قشر از جامعه پیدا کردم.

وی با تاکید بر اینکه هیبچ اختلاف اساسی بین شیعه و اهل حق وجود ندارد، تصریح کرد: آنگونه که از صحبت های نمایندگان این جامعه برمی آید مشخص است که اهل حق تمامی اصول اصلی دین اسلام را قبول دارند و جزیی از مسلمانان هستند.

دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب دلیلی اصلی تفاوت و اختلافات را ناشی از  نوع نگاه، تفسیرها و برداشت ها دانست و ادامه داد: تفاوت برداشت ها نیز به دلیل دور بودن ما و جامعه اهل حق از یکدیگر است.

به گفته این مسئول بنیان های اعتقادی جامعه اهل حق به طور گسترده در معارف دینی شیعه و اهل سنت هم آمده  و همه ما عقیده داریم علی(ع) و حق از یکدیگر جدا نیستند.

یونسی اظهار کرد: بعید می دانم اهل حقی وجود داشته باشد که بگوید علی(ع) خالق ما است.

وی حضرت علی(ع) را محبوب ترین شخص جامعه بشریت دانست که حتی غیر مسلمانان و خداناشناسان نیز او را به دلیل ویژگی های منحصر به فردش دوست دارند.

دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب علی(ع) را آیت خدا خواند که از خود خدا جدا نیست و همه مردم این را قبول دارند.

یونسی با بیان اینکه علی(ع) وجه مشترک همه مسلمان و فرق و مذاهب دیگر است، تاکید کرد: ملت ایران نیز باید از این فرصت به عنوان یک نقطه عطف استفاده کنند و تفاوت های خودساخته را کنار بگذارند.

این مسئول در پاسخ به انتقاد برخی از نمایندگان جامعه اهل حق در خصوص هتک حرمت شارب آنها، گفت: من روحانی سراغ ندارم که نسبت به شارب شما حساسیت داشته باشد.

دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب افزود: آنچه که در بیرون نسبت به جامعه اهل حق اعمال می شود نه ربطی به حکومت و رهبری دارد، نه ربطی به نظام و تنها از سوی برخی از افراد خود سر که آگاهی ندارند اعمال می شود.

یونسی با تاکید بر اینکه باید به اعتقادات جامعه اهل حق احترام گذاشته شود، تصریح کرد: البته این وضعیت  مدتی است که در حال تغییر می باشد و در چند ماه اخیر تلاش های برای اصلاح این وضعیت صورت گرفته است.

به گفته این مسئول در قالب بخش نامه هایی به مراکز نظامی اعلام شده مخالفتی با شارب کسی نداشته باشند و اگر موردی از تخلف وجود دارد باید گزارش شود و مورد برخورد قرار گیرد.

وی ادامه داد: آنچه که مربوط به داخل استان است باید توسط استاندار پیگیری شود و ما نیز در خارج از استان پیگیر هستیم.

یونسی در ادامه از طرح قانون حقوق شهروندی در کشور خبر داد که تا دو ماه آینده ابلاغ می شود و بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.

دستیار رئیس جمهور در امور مذاهب و اقوام در این نشست ضمن به حق خواندن توقعات و خواسته های جامعه اهل حق، گفت: هیچ یک از خواسته های شما خارج از ظرفیت نظام نیست و همه آنها باید عملی شود.

یونسی در خصوص مشکل گزینش سلیقه ای جامعه اهل حق در دستگاه ها و ادارات نیز با بیان اینکه هیچ قانونی برای این کار وجود ندارد، یادآوری کرد: همه موانع گزینشی باید برداشته شود و امکان حضور افراد شایسته اهل حق حتی در سطوح بالای مدیریتی فراهم شود.

وی جامعه اهل حق را جامعه ای درستکار با کمترین جرم و ناهنجاری دانست و افزود: گاهی برخی از همراهان شما جامعه اهل حق را بد معرفی می کنند.

به گفته این مسئول بخشی از مشکلاتی که سر راه این جامعه وجود دارد ناشی از عملکرد ضعیف خود آنان است که خود را خوب و درست معرفی نکرده اند.

وی برلزوم تعامل بیشتر با جامعه اهل حق، بیان معارف آنها و آگاهی دادن به جوانان این جامعه تاکید و تصریح کرد: برخی از مشکلات جامعه اهل حق دلایل فرهنگی و اجتماعی دارد.

یونسی معتقد است، حل مشکلات جامعه اهل حق زمان بر است.

 

گزارش خبرنگار مهر :

یونسی مطرح کرد:
قانون حقوق ‌شهروندی تا دو ماه دیگر ابلاغ می‌شود/ ظرفیت جمهوری اسلامی بالاتر از مطالبات اقلیت هاست

کرمانشاه - خبرگزاری مهر: دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و مذاهب با اشاره به اینکه ظرفیت جمهوری اسلامی با سیاست های امام و رهبری بالاتر از مطالبات اقلیت هاست گفت: قانون حقوق شهروندی تا دو ماه دیگر ابلاغ می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی یونسی ظهر یکشنبه در دیدار سران اهل حق استان کرمانشاه اظهار داشت: هر چقدر فکر کردم که آیا تفاوت اساسی بین ما و اهل حق وجود دارد که نگران آن باشیم با سخنان شما متوجه شدم که بیشترین تفاوت و اختلاف برمی‌گردد به برداشت و نگاه و تفسیری که ناشی از دور بودن از هم است. وقتی دو گروه از هم دور می‌شوند ممکن است برداشت‌های مختلف شود، برداشت‌هایی که ناشی از عدم شناخت است.

وی با اشاره به تاریخ و اینکه بنی امیه و بنی عباس سعی داشتند بغض علی را در دلها بپرورانند و دشمنی علی را در دلها ایجاد کنند افزود: امروز بعد از هزار سال تلاش اینان نامی از بنی امیه نیست و آیا مسلمانی وجود دارد که ضد علی باشد؟  امروز علی محبوبترین شخصیت جهان بشریت است و همه اعم از شیعه و سنی و حتی مسیحیت و خدانشناسان علی را منظر یک انسان بی بدیل می‌دانند و ویژگی‌های علی در هیچ‌کسی قابل مشاهده نیست.

یونسی تصریح کرد: علی (ع) یک شخصیت بی‌نظیر در سیاست، مجاهدت، معلمی دلسوز و سخنوری بی‌نظیر بود که نمونه‌ای در تاریخ ندارد. علی (ع) قرآن ثانی است و آنچه در زوایای مختلف علی (ع) می‌بینید مافوق بشر است.

دستیار ویژه رئیس جمهور با اشاره به برخی تفاسیر از اعتقادات اهل حق گفت: با سخنانی که شما بیان کردید و شناختی که از جامعه اهل حق به من دادید بعید می‌دانم کسی از اهل حق علی را آفریننده خود بداند و آنچه شما می‌فرمایید تعابیر و تفاسیری عرفانی از مقام علی (ع) است.

وی گفت: علی قطب همه طریقت‌هاست مثل اهل سنت و قادریه و تمام طریقت‌ها و عرفان به علی برمی‌گردد و این فرصت بی نظیری برای ملت است که به هم جوش بدهند و ما باید این فاصله‌های تاریخی خودساخته را برداریم و تفاوت‌هایی مثل شارب در اهل حق و محاسن در شیعه را زیادتر نکنیم.

دستیار ویژه رئیس جمهور تاکید کرد: هیچ روحانی و عالم تحصیل‌کرده‌ای نیست که نسبت به اهل حق حساسیت داشته باشد بعضی ممکن است با تراشیدن ریش مسئله داشته باشند اما کسی نسبت به گذاشتن شارب حساسیت ندارد.

وی افزود: آنچه که در مورد شما در حال اتفاق است نه ربطی به روحانیت دارد و نه حکومت اسلامی بلکه رفتار عده‌ای جاهل و خودسر است که ربطی به نظام ندارد.

یونسی گفت: خوشبختانه این رفتار در حال تغییر بوده و در چندماهه اخیر بخش‌نامه‌ای تدوین شده که در بین ارگان‌ها و نهادها توزیع می‌شود تا مزاحمتی برای کسانی که شارب دارند حتی در سربازی‌ها نباشد و اگر چنین چیزی بود اطلاع داده و باید با آنها برخورد شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور تصریح کرد: چنانچه افراد خودسری در این بین باشند ربطی به جمهوری اسلامی و نظام ندارد که البته باید سیستم اطلاعاتی و دادگستری با آنان برخورد کند.

وی اصول بیان شده توسط جامعه اهل حق را مایه وحدت همه مسلمانان دانست و گفت: ما پیگیر مطالبات و خواسته‌های به حق شما هستیم و استاندار نیز در داخل استان پیگیر خواهند بود.

یونسی گفت: اساس کشور ما بر پایه اعتقاد به علی (ع) بوده و ایران به عشق علی درست شد.

وی افزود: تمام نهضت‌های رهایی بخش قبل صفویه با نام علی شکل گرفت و او موتور محرکه این نهضت‌ها بود.

وی در خصوص مطالبات جامعه اهل حق از دولت گفت: من شما را کاملا به حق می دانم و مطالباتتان را خارج از ظرفیت جمهوری اسلامی نمی‌دانم.

دستیار ویژه رئیس جمهور افزود: هیچ مانعی در گزینش و استخدام شما چه در سپاه، چه ارتش و دستگاه قضا وجود ندارد و نباید مانعی حتی برای ارتقای مدیریتی شما باشد.

وی افزود: استاندار در حد اختیارات استانی تلاش خواهد کرد و من هم در تهران پیگیر می‌شوم، در واقع موانع قانونی وجود ندارد و موانع خودسری هست.

یونسی تصریح کرد: شما همه شرایط را برای استخدام و حضور در مسئولیت ها دارید.

وی از تهیه و ابلاغ قانون حقوق شهروندی تا دوماه آینده خبر داد و گفت: ما مانع قانونی نداریم اما موانع فرهنگی داریم و کار اجتماعی و فرهنگی می‌طلبد.

دستیار ویژه رئیس جمهور گفت: صداقت رفتار و گفتار شما را همه تایید می‌کنند و گفته می‌شود کمترین جرم در بین جامعه اهل حق وجود دارد و این خیلی افتخار است که رفتار اخلاقی شما در حد اصول بالا می‌آید.

وی بر خودشناسی جامعه اهل حق به سایر آحاد جامعه تاکید کرد و گفت: چنانچه شما ارتباطات لازم را برقرار و خود را بشناسانید مشکلات حل خواهد شد چرا که گاهی برخی از همراهان شما خود را بد معرفی می کنند.

یونسی تصریح کرد: ما نباید مشترکات را رها و دعوا را سر ریش و سبیل ببریم. شما خاندان و یادگار پیغمبرید و باید تلاش کنید و خود را خوب و آگاهانه معرفی کنید.

وی با اشاره به نهج‌البلاغه گفت: هر آنچه نیاز بشر است در نهج‌البلاغه آمده و شما باید آن را به جوانانتان آموزش دهید تا بتوانند خود را به دیگران معرفی کنند.

یونسی گفت: شاید اگر امروز مولوی که ما همه او را قبول داریم بیاید نپسندیم و بعضی از قضات حتی حکم صادر کنند که این چه حرفهایی است که زده اما مولوی و حافظ مال ماست و اصول و اساس ما یکی است و تفاوت‌های ما مثل پوشیدن لباس است.

وی تصریح کرد: این تفاوت‌ها ناشی از اراده دولت و حکومت نیست و ناشی از سلیقه‌هاست و قانونی اینجا وضع نشده است.

وی یادآور شد: برای حل مشکلات باید با دیگران ارتباط گرفت و من نظر شما را به رئیس جمهور می‌رسانم و این جلسه را جلسه تاریخی دانسته چرا که درکم از شما عوض شد و شناخت پیدا کردم و ما هم دیگر اهل حق هستیم.

 
 
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly