یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: اخبار ویژه
نمایش از 17 مرداد 1393 بازدید: 1403

 

یارسانیان ایران نیز ضمن همدردی، آمادگی خود را برای پاسداری و حمایت از اعتقاد و شرف کردی و خاک کردستان اعلام می دارد.

 

d

 نیروهای تروریستی اسلام گرای عراق و شام، موسوم به داعش پس از تصرف قره قوش وارد منطقه یارسانی نشین باینان در شرق این شهر به سمت خاک کردستان شدند و این منطقه را نیز به تصرف خود درآوردند. لازم به ذکر است که باینان دهستانی بزرگ است که شامل ده روستای بزرگِ صد خانه واردی می باشد که مهمترین آن روستاها وَردک می باشد که بیشتر از 2000 نفر سکنه دارد و همچنین مقبره دو شخصیت بزرگ یارسانی از قرن دهم هجری قمری با نام های شاه هیاس و پیرقنبر شاهویی در آن می باشد، که بیم آن می رود توسط این تروریست ها در خطر تخریب و انفجار قرار بگیرد.

h 10000PirT0079

PICT0081

حمله به خاک کردستان توسط داعش علاوه بر آنکه باعث تخلیه منطقه باینان از سکنه شده، احساسات یارسانیان ایران را نیز جریحه دار نموده؛ پس به همین خاطر یارسانیان ایران نیز ضمن همدردی باتمام برادران کرد کوبانی، شنگال، و باینان تا جنوب کردستان عراق آمادگی خود را برای پاسداری و حمایت از اعتقاد و شرف کردی و خاک کردستان اعلام می دارد.

 

 

بنیاد دایرةالمعارف یارسان

 

نظرات   

 
0 #1 مریم 1393-05-18 18:57
به امید سلطان حقیقت و ذات خود این بزرگواران هیچ گزندی به این اماکن نخواهد رسید.
نقل قول
 

    5google plus   3 youtube   2 instagram   4 telegram 

       1twitter    facebook   rss     

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly