یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: تازه های نشر
نمایش از 17 شهریور 1394 بازدید: 2165

اثری دیگر از محقق و نویسندۀ کُرد یارسانی طیب طاهری منتشر شد.

bangesarhadan

نام کتاب: بانگ سرحدان (شمه ای از مفاهیم و اشراق مستتر در کلام های یارسان(

مولف: طیب طاهری

ناشر: مرکز تحقیق و نشر مکریانی )خانه ی موکریانی بو چاپ و بلاو کردنه وه(

این اثر ارزنده در برگیرنده ی مطالبی همچون کلام های یارسان، پله های اشراق، هستی و نیستی، مراتب هستی، جنگ سرمیل یا بحث ذات و صفات، ثنویت، خیر و شر، دوره ی کلامی هانی گناولی، والله خیروالماکرین، رندی، عزازیل، پارادوکس، دین و سیاست، نماز یا نیاز،دوره ی کلامی نماز یاری، قولتاس، هفتن هفتوانه، داود و رمز و رموزات کائناتی، دوره ی کلامی دره شیش، ایوت، رستاخیز... است.

مؤلف در این اثر کوشیده تا موارد و مطالبی که بر علیه یارسان دستمایه میگردد را با دلایل و مستندات شرح و تفسیر کند و در اثبات آنها اقدام نماید، همچنین سعی شده تا موارد تحریفی که در تفکر یاری رسوخ کرده را مشخص کند و  در رد آن تحریفات ادله ارائه دهد.

طاهری عنوان کرد: این کتاب ابتدا در شرح زبور حقیقت نوشته شده بود و در آن سعی شده تا مباحث پر رنگ زبور حقیقت تأویل گردد که پس از درخواست یاران آن را کاملتر کرده و این دلیلی بود که چاپ این اثر به تعویق افتد.

مباحث مربوط به علم حصولی و حضوری، بحث شاه ابراهیم و بابایادگار، نماز و روزه ی اهل شریعت، پیر تخت و شرح آن، دلیلی داود و نایبان آن،... از جمله مباحثی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است.

نظرات   

 
0 #4 حجت 1394-07-18 19:53
با عرض ادب و احترام. در برخی از محافل و از سخن برخی از دوستان بحث نماز و نیاز این کتاب داغ است و عده ای این فصل از کتاب را نقض میکنند و آنرا قبول ندارند، هر چند که به عقیده حقیر آنرا درست نفهمیده اند چراکه جواب تمام شبهات ذهنی آنها داده شده است اما لازم است که باز در مورد این فصل به زبان ساده تری توضیح ارائه داده شود به عنوان مثال میگویند که اهل حق نماز ندارد در حالی که منظور کلام که میفرماید یارم نکری ای ذکر و نماز، یعنی نماز در اسلام است نه نماز یاری، که خود واژه ی نماز یعنی پرستش، البته برخی خود را عمداً به کوچه علی چپ میزنندوگرنه این موضوع صریح و واضح است.
نقل قول
 
 
+1 #3 احمد 1394-07-14 18:36
سلام دست مریزاد و خسته نباشید می گویم به آقای طاهری اما لطفا بفرمائید محل توزیع یا فروش آن را هم بفرمائید ممنون می شوم.
نقل قول
 
 
0 #2 حجت 1394-07-13 01:23
سلام. بنده این کتاب را تهیه کرده ام و هم اکنون مرتبه ی دوم است که آن را مطالعه میکنم، بسیار سخت نوشته شده است به درد جامعه ی یارسان نمی خورد. اما باز از زحمات آقای طیب طاهری تشکر میکنم.
نقل قول
 
 
0 #1 امیرعلی 1394-07-13 01:18
با سلام و خسته نباشید. مطالب انعکاس داده شده در این کتاب بسسیار تخصصی و مشکل است، به عبارتی مفاهیم زیربنایی توسط محقق و نویسنده یارسان پیش کشیده شده است. امیدوارم که بشود استفاده کرد.
نقل قول
 

googlefacebook

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly