یارسان

« دين حقيقت و بينش ياري يك تفكر ايلياتي و عشيره‌اي نيست كه براي محاسبات آن راهكاري سنتي بدون دخيل دادن علم و هر آنچه كه در حوزه‌ي نظامنديِ كائنات تعريف دارد در نظر گرفته شود. در واقع هر چقدر كه اشراق و مفاهيم يك تفكر بالاتر باشد، مباحث و گفتمان مربوط به آن نيز تخصصي‌تر و مشكل‌تر مي نماياند. پس ما نمي‌بايست كه مفاهيم را به اندازه‌ي وجود خود پائين بكشيم تا كه به گونه‌اي گردد كه هيچگاه عزم جزم براي بالا كشيدن و سعي براي فهميدن در خود پيدا نكنيم.»

 

 

 

 

نوشته شده توسط مدیر سایت دسته: تازه های نشر
نمایش از 20 شهریور 1394 بازدید: 2293

انتشار این خبر تنها جهت اطلاع یاران است؛ نه تایید و تصدیق.

کتاب «پیدایش سلسله اهل حق» نوشته سیاوش دلفانی، روانه کتابفروشی‌ها شده است.

http://media.mehrnews.com/d/2015/04/15/3/1640274.jpg

به گزارش فرهنگ امروز و مهر نیوز به نقل از ایبنا؛ 

         در طول دو سده اخیر دگرگونی‌های شگرفی در رابطه با تحقیقات مستشرقان جهان درباره چگونگی پیدایش سلسله اهل حق به وجود آمده است. نویسندگان، محققان، شرق‌شناسان اروپایی و غیره پیرامون این سلسله در دهه‌های گذشته سخن گفته‌اند ولی تمامی این داده‌ها برای ترسیم چهره‌ای روشن از بنیان‌گذاران و رهبران این گروه کافی نیست زیرا این مولفان بنا به انگیزه‌های شخصی و برداشت‌های گوناگون پیرامون این سلک به نوشتن کتاب اقدام کرده‌اند. لاجرم دریچه‌های واقعی متون سلسله هماره بر شرق‌شناسان بسته مانده است، زیرا طایفه اهل حق از نظر مذهبی بخشی از شیعیان تندرو و دوازده امامی به شمار می‌روند که در طی قرن‌ها ولایت علی (ع) را سینه به سینه حفظ کرده و در راه مجاهد سَر داده‌اند ولی سِر نداده‌اند و بر همین اساس مولفان و مورخان ضد شیعه قبل از به رسمیت رسیدن مذهب تشیع در ایران و چه بسیار پس از آن اطلاعات دقیقی درباره آنها آگاهانه یا از روی بی اهمیت دانستن موضوع به زعم خود در تالیفات خود وارد نساخته‌اند و در بسیاری از این نوشته‌ها مطالب نادرست و غیرواقعی راه پیدا کرده است. همین مساله تاریخ‌نویسان و مستشرقان شرق را گمراه کرده و لاجرم احوال بزرگان این مکتب در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: «از طرفی پیروان سلسه اهل حق هم که پیرامون سلک خود به گردآوری کتاب پرداخته‌اند اغلب مجموعه‌هایی است از سروده‌ها و تواریخ غیرمتجانس که پیروان در جمع‌آوریشان نتوانسته‌اند آنها را بر اساس یک روش منطقی تنظیم نمایند. مضافا القاب تقیه‌ای رهبران و بنیانگذاران اولیه سلسله نیز پیچیدگی و سررگمی آن کمک کرده است. لاجرم تنها با ریزبینی و ژرف‌نگری در این نسخ با توجع به سایر کتب تاریخی و خطی و تذکره‌ها و غیر آن در ایران و کشورهای همجوار و روایت‌های گوناگونی  که در نزد این سلسله رایج است می‌توان تنها تصویر دقیقی از تاریخ پیدایش سلسله اهل حق به دست آورد.»

کتاب «پیدایش سلسله اهل حق» نوشته سیاوش دلفانی با شمارگان هزار و 200 نسخه در 774 صفحه به قیمت 30 هزار تومان به همت انتشارات منشور امید منتشر شده است.

نظرات   

 
-1 #2 alimohamad 1394-06-25 16:15
با عرض ادب. مولف کتاب یعنی آقای سیاوش دلفانی از محققین و نویسندگان زحمت کشی هستند که در خصوص تاریخ قلم می زنند و چند جلدی هم در خصوص تاریخ یارسان به رشته تحریر در آورده اند اما متأسفانه به دلیل عدم اشراف بر زبان کردی و به تبع آن ندانستتن کلام و رمز و رازهای کلام تمام آنچه که ارائه دااده اند را به اشتباه فرض کرده و گاه تا صد در صد اشتباه استنباط خود را به رشته تحریر در آورده اند به عنوان مثال سید محمد بن فلاح مشعشع را شاه خوشین دانسته، علی الاعلا را عالی قلندر دانسته، میر مخدوم را پیر بنیامین...در کل از باب کلامی استنباط های ایشان قابل نقد و دفاع نیست. اما شخصیت ایشان مغرضانه و یا تخریبگر نیست و در مقام علیه قرار ندارد به همین خاطر قابل احترام و تکریم است. با تشکر از ایشان.
نقل قول
 
 
0 #1 پرهام 1394-06-24 21:20
مسلماً این کتاب هم مثل تمام کتاب های دارای مجوز در این رابطه، از حقیقت به دور است.
نقل قول
 

googlefacebook

This Browser is not good enough to show HTML5 canvas. Switch to a better browser (Chrome, Firefox, IE9, Safari etc) to view the contect of this module properly